Niepokojący wynik badania dwunastnicy

dostałam wynik bad.mikroskopowego. wycinki błony śluzowej dwunastnicy z niewielkim skróc eniem pojedynczych kosmyków ,hiperplazją kryp0t oraz licznymi limfocytami śródnabłonkowymi 40 na 100 enterocytów. obraz może sugerować chorobę trzewną wg zmodyfikowanej skali Marsha typ 3a.. co jak nie będzie leczone i co to za c horoba na j polski

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Wyniki badań sugerują, iż może Pani cierpieć na chorobę trzewną jaką jest celiakia. Celiakia obliguje chorych do przestrzegania diety bezglutenowej w sposób bardzo restrykcyjny - trzeba uważać również na śladowe ilości glutenu w produktach spożywczych. Nieprzestrzeganie diety bezglutenowej w przypadku celiakii niesie za sobą ryzyko występowania całego spektrum chorób związanych zarówno z układem pokarmowym, krwiotwórczym czy nerwowym. Z powodu upośledzenia wchłaniania składników odżywczych często występują takie dolegliwości jak anemia czy osteoporoza. Wśród osób z celiakią, która nie jest leczona odnotowuje się więcej stanów depresyjnych czy innych zaburzeń nerwowych. Celiakia wpływa także na układ hormonalny. Nieleczona celiakia zwiększa także ryzyko występowania nowotworów układu pokarmowego, zwłaszcza jelita cienkiego. Walory stosowania diety bezglutenowej osoby z celiakią odnotowują także w jakości życia codziennego. Na początku diety bezglutenowej polecam konsultację z dietetykiem. Warto również zapoznać się z dostępną na rynku ofertą wspierającą osoby na diecie bezglutenowej - na przykład Gluten Free Box - bezglutenowa paczka z produktami bezglutenowymi, przepisami oraz informacjami merytorycznymi dla osób na diecie bezglutenowej.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Celiakia, czyli o nieuświadomionej chorobie XXI wieku
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/celiakia-czyli-o-nieswiadomej-chorobie-xxi-wieku.html?c=9