Niepokoję się o własne zdrowie - co się ze mną dzieje?

Witam. Miałam kiedyś ataki paniki, bo piłam alkohol, ale już nie piję od dłuższego czasu. 9 miesięcy brałam tabletki, bo się bałam, ale nie biorę, bo byłam w ciąży i nie mogłam brać, to odrzuciłam. Czasami mnie boli głowa, czasami mam problemy z oczami. Myślę, że źle widzę, łapię się za serce i mierzę cały czas ciśnienie. Jak idę spać, to łapię się za serce, bo myślę, że mi się coś stanie. Byłam i robiłam badania na serce i wiem, że tam wszystko jest dobrze. Mam nadzieje, że mi ktoś powie, co się ze mną dzieje. Dziękuję, Edyta.  

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam!

Opisane przez Panią dolegliwości mogą być objawem zaburzeń lękowych. Jednak do zdiagnozowania problemu niezbędna jest bezpośrednia wizyta u lekarza psychiatry. Lekarz będzie mógł zdiagnozować problem oraz zalecić odpowiednie dla Pani leczenie. Oprócz kontaktu z psychiatrą polecam także rozpoczęcie psychoterapii lub spotkań z psychologiem. Pozwoli to Pani rozwiązywać problemy oraz radzić sobie z narastającymi trudnymi emocjami.

Pozdrawiam 

0

Witam,

objawy mogą być spowodowane lękiem panicznym, jednak to wymaga szczegółowej diagnostyki, w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty