Nieposłuszeństwo u dziecka po powrocie od babci

Mam problem z dzieckiem (5 l.) w czasie gdy wraca od babci. Gdy jest z nią przez cały dzień, wieczorem niemal zawsze robi się nieposłuszne - ma o wszystko pretensje, szybko się denerwuje, próbuje krzyczeć i grozić. Gdy nie odwiedza babci - nie ma problemu. Gdy jest u drugiej - również zachowuje się dobrze. Czy babcia moze mieć az tak zly wplyw na jego zachowanie? Na pewno go rozpieszcza slodyczami w duzych ilosciach - to pewnik, ale co jeszcze moze takiego robic, ze tak go zmienia?
ponad rok temu

Witam
Bardzo trudno będzie odpowiedzieć na Pani pytanie nie dopytując o różne rzeczy. Proponuje porozmawiać z babcią i dzieckiem jak wygląda czas, który razem spędzają . Może podczas spotkań wydarza się coś co powoduje większe napięcie u dziecka, które musi rozładować po powrocie do domu. Mały człowiek tak jak i dorosły odczuwa wiele emocji ale nie zawsze sobie z nimi radzi. Proszę spokojnie reagować i dokładnie przyjrzeć się wizytom dziecka u babci. Warto też pamiętać, że duża ilość cukru działa bardzo pobudzająco na układ nerwowy
Jest to na pewno sytuacja, której należało by się dokładnie przyjrzeć i odpowiedzieć na pytanie co dziecko chce nam przekazać zachowując się w taki sposób?
Proszę napisać co wynikło z rozmów – może będzie łatwiej odnaleźć przyczynę.
Pozdrawiam
Ewa Ulrich

Najlepiej szczerze porozmawiać z babcią. Zapytać ja, co się dzieje u niej, jak się bawią, co mu wolno a czego nie, jak reaguje babcia na nieposłuszeństwo, czy i jak stawia wnukowi granice itp. Ważne, żeby ta rozmowa przeprowadzona była w atmosferze troski o dziecko i zaufanie, a nie pretensji i złości. Pytanie też jaka jest Pani relacja z ww babcią? Czy jest to mama czy teściowa? Być może macocha? I jak układają się stosunki Pań? Czy nie jest tak, ze zachowanie malca jest wynikiem konfliktu dorosłych (wierzchołek góry lodowej)? Warto tez wspólnie ustalić zasady, mówić jasno o granicach i wartościach w wychowaniu dziecka.