Nieprawidłowa aktywność CK

Witam, mój synek jest wcześniakiem z 31 tygodnia. Obecnie ma 1,5 roczku. Ma za sobą bardzo trudne początki. Jednak teraz - gdyby nie niedowaga - jest radosnym, rozbrykanym dzieckiem. Niestety, waży tylko 7,6 kg. Jego niedowaga jest znaczna. Przez cały czas jest pod kontrolą gastroenterologa. Ma za sobą cystografię i gastroskopię. Wszystko w normie. Zespół złego wchłaniania też został wykluczony. Mieliśmy nadzieję, że ten typ tak po prostu już ma, że to tylko kwestia czasu... Dzisiaj otrzymaliśmy zawiadomienie ze szpitala - wynik badania stwierdzający nieprawidłową aktywność CK. Na kontrolę mamy przyjść w zaplanowanym terminie - a to dopiero pod koniec maja. Wcześniej nie ma szansy się dostać... :( Zatem wielka prośba odnośnie interpretacji wyników, bo baaaardzo się niepokoję. CK 388U/l, GGTP 7U/l, antyHCV ujemne, CMV IgM index 0,16. Wniosek - nieprawidłowa aktywność CK. Bardzo proszę o przybliżenie mi, co te wyniki tak naprawdę oznaczają, bądź co mogą oznaczać? Pozdrawiam, evinka
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

CK, czyli kinaza kreatynowa, jest enzymem występującym przede wszystkim w komórkach mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego jej aktywność wzrasta, gdy dochodzi do uszkodzenia mięśni szkieletowych (dystrofie mięśniowe, zapalenia mięśni, uszkodzenie na skutek drgawek, wykonania zastrzyku domięśniowego, zatrucia), mięśnia sercowego (zapalenie). Metody laboratoryjne nie są jednak doskonałe, dlatego czasem dzieje się tak, że obecność w próbce krwi innych enzymów zawyża wynik oznaczenia CK. Ma to miejsce w przypadku rozpadu krwinek czerwonych (hemolizy) czy w chorobach wątroby. Wynika z tego, że podwyższony wynik CK wymaga wzięcia pod uwagę wszystkich wyżej wymienionych stanów.

Aby dojść do przyczyny nieprawidłowego wyniku u Pani dziecka, trzeba będzie wykonać dodatkowe badania - m.in. oznaczyć aktywność poszczególnych form CK (sercowej, mięśniowej), wykonać morfologię krwi, badania biochemiczne: stężenie bilirubiny, aktywność LDH. Jako że wizytę kontrolną macie Państwo dopiero za 2,5 miesiąca, warto wynik badania pokazać wcześniej lekarzowi rodzinnemu. Zbada on dziecko, zleci dodatkowe badania i w ten sposób przyspieszy proces diagnostyczny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.