Nieprawidłowe parametry MPV i RDW

witam , prosze o interpretacje wynkow hematologii krwi wszystko w normie oprocz mpv mam 12,0 i rdw 15,2 %

Magdalena Mroczek

Witam, RDW świadczy o zróżnicowaniu wielkości krwinek czerwonych. RDW ocenia się zazwyczaj razem z MCV w celu różnicowania niedokrwistości i niewielkie odchylenia od normy tego parametru przy prawidłowych wynikach innych parametrów w zasadzie nie mają dużego znaczenia. MPV często nie mają standaryzacji na danym aparacie i wynik MPV zasadniczo nie podlega interpretacji przy prawidłowej ilości płytek.

Magdalena StusiĹska

MPV to wskaźnik objętości płytki- niestety, nie pisze pan jaka jest norma dla labaoratorium w którym wykonano analizę wiec przyczyny mogą być różne.
RDW to wskaźnik który informuje nas o odnawianiu krwinek czerwonych- prawidłowo wysoka norma wynosi 14,5. Nie jest to wiec bardzo przekroczona norma, nie powinna więc stanowić istotnego problemu.