Nieprawidłowe przyjęcie tabletek - czy jestem zabezpieczona?

Witam. Pierwszy raz otrzymałam tabletki antykoncepcyjne. Lekarz niestety nie poinformował mnie o sposobie ich przyjmowania. Pierwszą wzięłam niestety w trakcie cyklu, na mniej więcej 8 dni przed okresem. Chciałabym się dowiedzieć, czy ma to jakiś negatywny wpływ na moje zdrowie? Czy w związku z tym okres będzie później? Czy mam przestać brać tabletki i co z ochroną?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Ogólnie przyjęte zasady mówią, iż pierwszą tabletkę antykoncepcyjną powinno się przyjąć pierwszego dnia krwawienia lub w 2-5 dniu cyklu.

Myślę, że należałoby przerwać przyjmowanie tabletek i ponowne rozpoczęcie w pierwszym dniu krwawienia, gdyż jest to najwygodniejszy schemat.

Jeżeli przyjmiemy tabletkę w pierwszym dniu cyklu, to wtedy ochrona antykoncepcyjna jest pełna już od pierwszego dnia.

W Pani przypadku, zastosowanie tabletek w środku cyku nie powinno mieć poważnych ujemnych skutków na organizm, jednak ochrona przed nieplanowaną ciążą nie jest pełna.
Zalecam przerwanie stosowania tabletek i rozpoczęcie nowego opakowania w pierwszym dniu następnego krwawienia miesiączkowego.

Pozdrawiam!