Nieprawidłowy wynik cytologii i usunięcie trzonu macicy

Od trzech lat mam nieprawidłowy wynik cytologii(duża ilość komórek zapalnych)mimo leczenia p.zapalnego wynik jest cały czas taki sam.Powtarzany co pół roku-zalecone.W jednym badaniu wyszedł ASCUS.Jestem 10lat po usunięciu trzonu macicy(mięśniakowatość).Na szyjce Nabothy.Od trzech lat niewyjaśnione pieczenie ,palący ból okolicy sromu.Proszę o pomoc co powinnam zrobić?Odsyłana jestem od specjalisty do specjalisty.Ginekolog twierdzi,że to pieczenie nie jest problemem ginekol.bo wszystko jest ok.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. U kobiet z rozpoznaniem ASC ryzyko obecności raka szyjki macicy jest małe i wynosi od 0,1 do 0,2%. Po otrzymaniu wyniku z rozpoznaniem ASCUS dalsze postępowanie powinno obejmować wykonanie: dwóch badań cytologicznych w odstępach sześciomiesięcznych lub testu molekularnego na obecność HR HPV .
Dwukrotny prawidłowy wynik cytologiczny lub negatywny wynik badania HR HPV pozwala
na powrót pacjentki do standardowych badań przesiewowych. Dodatni wynik HR HPV lub
nieprawidłowy wynik cytologiczny jest wskazaniem do weryfikacji kolposkopowej. Ujemny
wynik badania kolposkopowego u pacjentki z dodatnim wynikiem HR HPV jest wskazaniem
do powtórnego testu HR HPV za rok lub dwukrotnego wykonania cytologii, co 6 miesięcy. U
kobiet z wynikiem ASC-US nie powinno się wykonywać konizacji szyjki macicy, jako
pierwotnego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.