Nieprawidłowy wynik glukozy w ciąży

Witam. Mam 28 lat i jestem w 26. tygodniu ciąży. Kilka dni temu miałam robiony test obciążenia glukozą 75 g. Glukoza na czczo wynosi 91,7mg/dl, czyli w normie, ale już glukoza po 2 godz. wynosi 147,2mg/dl. Czy jest możliwość, że to badanie zostało wykonane nieprawidłowo? Bardzo lubię słodycze i nie jestem w stanie odmówić sobie codziennie czegoś słodkiego. Być może to miało wpływ na wynik? Co prawda 12 godzin przed badaniem nic już nie jadłam, ale wcześniej w trakcie dnia jadłam czekoladę. Czy warto powtórzyć to badanie? Mój lekarz ginekolog skierował mnie do poradni diabetologicznej na dodatkowe badanie. Proszę mi doradzić, czy zgłosić się do poradni na badania i to wystarczy, czy wykonać jeszcze raz na własną rękę test obciążenia glukozą? Dodam jeszcze, że nie jestem osobą szczupłą - teraz przy wzroście 166 cm ważę 80 kg, przed ciążą ważyłam ok. 72 kg. Rozumiem, że grozi mi w przyszłości cukrzyca i prawdopodobnie będę musiała przejść na dietę, a przede wszystkim schudnąć. Czy taki ewentualny stan przedcukrzycowy ma wpływ na prawidłowy rozwój dziecka? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

na podstawie przedstawionych wyników można u Pani rozpoznać cukrzycę ciężarnych. Przypominam, że każdy stan nietolerancji węglowodanów w czasie ciąży tak klasyfikujemy.  Proszę udać się do poradni diabetologicznej i wyznaczyć wizytę. Zrobienie testu ponownie nic nie rozstrzygnie. Jeżeli uzyska Pani prawidłowy wynik, to wypadałoby zrobić badanie po raz trzeci. W poradni otrzyma Pani zalecenia dietetyczne i po ich wdrożeniu uzyska Pani normoglikemię, i problem zostanie rozwiązany. Proszę zauważyć, że Pani wynik nieznacznie przekracza normę. W przypadku cukrzycy ciążowej istnieje zwiększone ryzyko wad płodu, stąd konieczność restrykcyjnego przestrzegania zaleceń lekarskich.