Nieprawidłowy wynik kortyzolu

Co to jest kortyzol? I co oznacza jeśli przy badaniu wyszedł nieprawidłowo (tj. 18 a norma jest do 11)?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Kortyzol jest hormonem produkowanym przez nadnercza. Głównym zadaniem kortyzolu jest zwiększanie poziomu glukozy we krwi w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania - stres, wysiłek, głodzenie. Poziom kortyzolu ulega zmianie w ciągu doby - najwyższe stężenie osiąga ok. godz. 8.00 rano. Na poziom kortyzolu we krwi ma wpływ stres, intensywny wysiłek fizyczny, odchudzanie, depresja, przyjmowanie niektórych leków. Jednakże wysokie wartości kortyzolu mogą także świadczyć o występowaniu schorzeń nadnerczy lub przysadki. Zalecam wizytę u lekarza endokrynologa.