Nieprawidłowy zapis EEG i tendencje do napadowości

Czynność podstawowa w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych składa się z symetrycznego, średnionapięciowego rytmu alfa 10-11Hz i sir i niskonapięciowego rytmu beta. Rz obecna. Na tym tle w lewej okolicy czołowo-skroniowej rejestruje się nieliczne fale ostre i dość liczne z grupy fal 4-7Hz o wyższej od tła amplitudzie, z tendencją do napadowości. Podczas Hw i Fs w/opisane zmiany nasilają się-występują liczne napadowe fale ostre i fale 4-7Hz. Wniosek - zapis nieprawidłowy - zmiany zlokalizowane w lewej okolicy czołowo-skroniowej pod postacią fal ostrych theta z tendencją do napadowości.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Niestety niewiele da się powiedzieć na temat samego EEG, bo po pierwsze samo w sobie jest ono badaniem mało specyficznym (to znaczy poza stwierdzeniem, że istnieją nieprawidłowości trudno jest cokolwiek wnioskować o przyczynie), a po drugie zawsze interpretuje się je w oparciu o wywiad kliniczny (czyli o to co dolega pacjentowi) oraz wyniki dodatkowych badań, głównie obrazowych jak tomografia głowy czy rezonans. Dlatego niewiele mogę powiedzieć poza tym, że w lewej okolicy czołowo-skroniowej mogą być obecne jakieś zmiany tkanki mózgowej, które właśnie mogą wymagać dalszej diagnostyki, ale o tym zadecyduje lekarz prowadzący. Pozdrawiam!