Nieprzespane noce a ryzyko wystąpienia insulinooporności

Dzień Dobry, Spotkałem się ze stwierdzeniem, iż nawet jedna nieprzespana noc może powodować insulinooporność i zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Ze względu na wykonywaną pracę zdarza mi się zarwać noc, wstawać w środku nocy albo spać o wiele za krótko. Proszę o wyjaśnienie czy jest to stan odwracalny, tzn. czy po wyspaniu się insulinowrażliwość powraca do poziomu sprzed zarwanych nocy? Niestety krewni pierwszego stopnia cierpią na cukrzycę insulinozależną. Dodatkowo mam lekką nadw Paweł, 35 lat

Profilaktyka cukrzycy obejmuje higieniczny tryb życia, aktywność fizyczną i przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz normalizacje masy ciała. To są najsilniej działające czynniki. Jedna zarwana noc to za mało żeby wyzwolić cukrzycę.