Co może oznaczać nieprzyjemne spierzchnięcie ust i lekki ból pleców po stosowaniu leku Axotret?

Od kilkunastu dni leczę się Axotretem. Początkowo wszystko było w najlepszym porządku, jednak kilka dni temu pojawiło się nieprzyjemne spierzchnięcie ust i lekki ból pleców. To, że może się to stać wiem, chciałbym się dowiedzieć czy to przejściowe czy może to pozostać na dłużej? Oczywiście stosuję pomadki itd. Drugie pytanie brzmi czy podczas leczenia można okazyjnie spożywać alkohol?

Lek. Paweł Szadkowski

Spierzchnięcie ust może się utrzymywać nawet przez całą kurację i jest to efekt działania leku. Bóle mięśni są jednym z częstych działań niepożądanych leku. Rozsądne i okazjonalne spożywanie alkoholu nie jest przeciwwskazane (lek ten jednak może powodować zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych, dlatego unikałbym nadmiernego spożywania alkoholu).