Nieprzyjemny zapach z okolic dziąseł i zębów

Witam chciałbym się dowiedzieć jaka może być przyczyna nieprzyjemnego zapachu między zębami a raczej z okolic dziąseł. Wystarczy, że po obiedzie wejdzie mi coś do zęba i nawet jak zaraz wyciągnę to strasznie śmierdzi. Z przodu mam taką szparę i jak dmucham powietrze przez nią to też śmierdzi. Dodam, że dbam o higienę.

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

warto udać się na konsultację do periodontologa
doraźnie prosze płukać usta płynem Eludril - zgodnie z zaleceniami producenta
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Bez wizyty w gabinecie stomatologicznym się nie obejdzie - najlepiej udać się do periodontologa. Jeśli przyczyny stomatologiczne zostaną wykluczone, lekarz skieruje Pana do innych specjalistów w celu dalszej diagnostyki.

Przyczyn przykrego zapachu z ust może być bardzo wiele: od niedostatecznej higieny jamy ustnej zaczynając, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. To normalne, że resztki pokarmu gromadzą się właśnie w zakamarkach i szczelinach międzyzębowych, szczególnie jeśli np. zęby są ciasno osadzone. W oczyszczaniu tych problematycznych miejsc kluczowe jest używanie nici dentystycznych. To powinno pomóc w dokładnej higienie. Powodem może być również migracja bakterii w głąb kieszonek dziąsłowych, a te jeśli nie będą usuwane (poprzez higienę czy zabieg skalingu lub piaskowanie w gabinecie) mogą przekształcić się w tzw. kieszonki patologiczne. Następnie może dojść do rozwoju stanu zapalnego, a nawet paradontozy, czyli choroby dziąseł. Dla pewności, doradzam konsultację ze stomatologiem. Czasem problemem jest też inne specyficzne ułożenie zębów - szpary między nimi, które sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Szczególnie problematyczne są włókniste pokarmy jak mięso, które rozkładając się wydzielają przykry zapach. Można temu łatwo zapobiec poprzez nitkowanie lub aplikację wypełnienia.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry