Nieregularna miesiączka - czy antykoncepcja hormonalna może pomóc?

Witam. 5 lat temu zachorowałam na anoreksję. Od tego czasu nie miesiączkuje regularnie, jednak po rozpoczęciu współżycia ginekolog uznał, że pomimo to powinnam zacząć brać pigułki. Stosowałam je 2 miesiące, ale potem kazano mi je odstawić z powodu zapalenia nerek i szybko puchnących nóg. Jednak po zażyciu 3 tabletek, które bardzo odbijały się na moim zdrowiu, uznałam, że lepiej chronić się cały czas. Stosuję w tej chwili plastry i czuję się dobrze, ale krwawienie po odstawieniu to u mnie bardziej 1 dniowe plamienie, które przy okazji jest bardzo bolesne. Moje pytanie jest następujące, czy jako leczenie tzn. jako uregulowanie miesiączek wystarczą plastry? Czy może powinnam się przebadać? Chwilowo może nie chcę mieć dzieci, ale kiedyś będę chciała i nie wiem czy wtedy będę miała taką możliwość.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W czasie anoreksji, na skutek niedożywienia organizmu, nie dostarczania mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, zaburzony został naturalny cykl płciowy. Możliwe, że ustały owulacje, była Pani prawdopodobnie niepłodna w tym czasie. Obecnie podczas stosowania sztucznych hormonów jako antykoncepcji cykl jest sterowany sztucznie. Nie jest to leczenie nieregularnych cykli, lecz jedynie doraźne wywoływanie przyrostu endometrium (słabego, sądząc po skąpych krwawieniach) oraz krwawień, które nie mają charakteru naturalnego krwawienia miesięcznego, a raczej krwawienia z odstawienia. Trudno powiedzieć jak zachowywałby się Pani organizm, gdyby odstawiła Pani hormony. Jeśli anoreksja była jedyną przyczyną zaburzeń miesiączkowania, to prawdopodobnie przy prawidłowej diecie powróciłby on do normy. Dopóki nie odstawi Pani plastrów, czy antykoncepcji hormonalnej w ogóle, nie będzie można powiedzieć nic, co nie byłoby jedynie spekulacją na ten temat.

Pozdrawiam serdecznie!