Nieregularne cykle a test ciążowy

Witam moja dziewczyna ma 18 lat okres ma nieregularny bo ma 28 dni lub 29 czasem 27 ostatnio dostała okres 19.11.2013 skończył jej się 26.11.2013 teraz ma dostać 16.12.2013 czy jak my się kochali 4 dni przed okresem i doszło do wytrysku może zajść w ciąże ?? ile jest procent że może zajść dni przed okresem . I chciałem się dowiedzieć czy można jakoś wyliczyć dni płodne bo staramy się o dziecko już dość długo i kiedy można wykonać test by wykazał dobry wynik z góry dziękuje

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Na 4 dni przed okresem nie ma możliwości zajścia w ciążę ponieważ jest już po owulacji. Test należy wykonywać w dniu spodziewanej miesiączki lub dwa tygodnie po stosunku. Największe prawdopodobieństwo zapłodnienia jest gdy stosunek ma miejsce ok dzień przed owulacją. Datę owulacji w przybliżeniu można określić odejmując 14 dni od terminu spodziewanej miesiączki.