Nieregularne cykle miesiączkowe a ryzyko ciąży przy metodzie kalendarzykowej

Mam nieregularne cykle miesiączkowe. Stosujemy antykoncepcję metodą kalendarzykową. Kochałam się z moim chłopakiem 4 dni po dniach płodnych. Dodam że miesiączki mam co 28, 34 czasem nawet co 40 dni. Czy mam się sugerować tym kalendarzykiem ? Jakie jest prawdopodobieństwo że mogę być w ciąży?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli Pani cykle są nieregularne a rozbieżność w długości cykli jest tak duża, naturalne metody planowania rodziny zdecydowanie nie są skuteczne! Ryzyko ciąży w takim przypadku jest zatem duże! Jeśli nie chce Pani zajść w ciążę, sugeruję zrezygnować z kalendarzyka i pomyśleć o skuteczniejszych metodach zabezpieczenia.