Nieregularne cykle miesiączkowe i skąpe miesiączki

Witam! Mam 18 lat, mój problem jest związany z cyklami i z miesiączką. Moje cykle trwały nawet ponad 40 dni - okres ok. 4-5 dni, a teraz (jakieś 2 lata) trwają 19-23 dni, a okres 2-3 dni i jest skąpy. Jeszcze nie współżyłam, nie biorę żadnych leków, nic mnie nie boli. Jaki może być powód? Boję się, że w przyszłości nie będę mogła mieć dzieci. Dodam, że ostatnio okres dostałam 23 dnia cyklu, minęło 12 dni i było plamienie (12 dnia), trwało 3 dni. W pierwszym dniu lekkie krwawienie, a dwa kolejne dni brązowe plamienie.

Witam serdecznie!
Zmiana długości cyklu młodych kobiet zwykle nie budzi naszych zastrzeżeń. Jest to typowy proces regulowania się gospodarki hormonalnej. Niepokojące są jednak opisywane przez Panią krwawienia miesiączkowe. Każde krwawienie śródcykliczne powinno być skonsultowane z ginekologiem prowadzącym. Pojawienie się krwawienia, czy chociażby plamienia między miesiączkami zawsze wymaga wykonania testu ciążowego. Ze względu na niepodjętą aktywność seksualną ciążę możemy już teraz wykluczyć. Wskazane jest zatem przeprowadzenie pełnego badania ginekologicznego, w celu wykluczenia nadżerki, endometriozy oraz panelu badań hormonalnych, wykluczających zaburzenia endokrynologiczne.
Pozdrawiam