Nieregularne cykle po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. A może to ciąża?

Witam,
we wrześniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, pierwszy okres dostałam po 32 dniach kolejne były różnie, najdłuższy cykl 36 dni. Ostatnią miesiączkę dostałam 9 marca i do tej pory nie mam kolejnej. Kochałam się z narzeczonym kilka razy, ale zawsze z prezerwatywą nigdy się nie zsunęła i nie pękła. Wczoraj zrobiłam test ciążowy i wyszedł wynik negatywny. Nie mam objawów ciąży, ale również zbliżającej się miesiączki (może lekkie pobolewanie podbrzusza i jajników).

Czy mogę być w ciąży? Jeśli nie to dlaczego od odstawienia tabletek mam nieregularne cykle?
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!
Nieregularności cyklu po odstawieniu antykoncepcji są dopuszczalne przez czas 6-miesięcy. W związku z tym, że w Pani przypadku trwają dłużej, a nawet się nasilają (aktualny cykl) należy zgłosić się do ginekologa w celu zbadania, oceny narządu rodnego w badaniu ultrasonograficznym i wdrożenia odpowiedniego postępowania - na początek będzie to terapia hormonalna pobudzająca owulację i pojawienie się miesiączki. Jeśli okaże się nieskuteczna konieczne będzie oznaczenie stężeń hormonów płciowych i bardziej celowana terapia.
Odnośnie prawdopodobieństwa ciąży, w związku z tym, że test ciążowy wyszedł negatywny, jest ono bardzo małe. Może Pani wykonać jeszcze jeden test (najlepiej innego producenta) w celu weryfikacji wyniku. Niezależnie od wyniku, w związku z tym, co napisałam powyżej, proszę zgłosić się do ginekologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.