Nieregularne cykle po odstawieniu tabletek

Jestem kobietą i mam 24 lata. Brałam tabletki antykoncepcyjne 4 lata. Po odstawieniu mój pierwszy cykl miesiączkowy trwał 28 dni. Teraz mój drugi cykl trwa już 31 dni, a nie mam okresu, lecz boli mnie brzuch. Boję się, że jestem w ciąży. Czy po odstawieniu tabletek mogę mieć nieregularne cykle. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu tabletek pierwsze kilka cykli może być nieregularne. Organizm potrzebuje czasu na powrót do naturalnej równowagi hormonalnej, która była zaburzona przez podawane z zewnątrz sztuczne hormony. Jeżeli istnieje podejrzenie ciąży zawsze warto wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub później.

Pozdrawiam serdecznie!