Nieregularne miesiączki a wzrost u 14-latki

Witam, mam 14 lat i 168 cm wzrostu (w porywach 169 cm). Moja mama ma 158 cm, a tata 190 cm. Mam tez starsza siostrę o 5 lat, ktora ma 166 cm. Przyszlosc chce zwiazac z modelingiem,a do tego bardzo jest potrzebny wzrost, stad moje pytanie czy jeszcze urosne? (mam na myśli ok. 5-8 cm) Dodam, ze mam miesiaczke, ale bardzo niereguralna i czesto mi sie zatrzymuje na dluzszy czas, ale u nas w rodzinie to normalne. Uprawiam reguralnie sport i nie mam problemów zywieniowych.
14 LAT ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisie znajduje się informacja, że masz 14 lat, a to oznacza, że jesteś w trakcie okresu dojrzewania. Twoje miesiączki jak najbardziej mogą być zatem nieregularne. A propos wzrostu to u dziewcząt największy przyrost obserwowany jest w wieku 11,5 roku (od 9,7 do 13,3 roku życia). Oznacza to, że okres ten masz już za sobą. Niestety nie jestem jednak w stanie precyzyjnie określić ile cm jeszcze urośniesz.