Nieregularne miesiączki i trudności z zajściem w ciążę

Witam! Mam 23 lata i staram się z narzeczonym o dzidzię, jednak bezskutecznie. W styczniu tego roku odstawiłam tabletki anty i przez ok. pół roku mój okres był regularny, jednak we wrześniu okres spóźnił mi się dwa tygodnie, a kiedy go dostałam to jednego dnia krwawiłam a drugiego dnia nie. Potem na kilka dni się zatrzymał i w tym czasie poszłam więc do lekarza, a on przepisał mi luteinę pod język. Znowu zaczęłam krwawić przez kilka dni bardzo skąpo. Stan ten trwał tak ok. tygodnia, a w końcu zaczął się bardzo obfity i nie mogłam sobie poradzić, więc znów poszłam do lekarza. Zrobił mi USG i stwierdził, że jest wszystko ok i dał mi lek Estrofem 2 mg na zatrzymanie krwawienia i kazał dalej brać luteinę. Okres się zatrzymał i następna miesiączka trwała normalnie. Biorę ją teraz drugi miesiąc. Chciałabym wiedzieć czemu mogę mieć takie problemy i czemu nie mogę zajść w ciążę i czy w ogóle może nam się udać zostać rodzicami? Czy luteina może mi w tym pomóc? Pozdrawiam!

Witam serdecznie! Diagnostykę niepłodności rozpoczynamy dopiero po 12 miesiącach nieudanych prób poczęcia. Przy ocenie szans zajścia w ciążę warta uwagi jest częstość zbliżeń. Przyjmuje się, że do stosunków powinno dochodzić regularnie, minimum 2 razy w tygodniu, by po 12 miesiącach móc podejrzewać niepłodność. W Państwa przypadku czas ten jeszcze nie minął. Przyczyn krwawień międzymiesiączkowych jest wiele. Ustalenie właściwej możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, badań laboratoryjnych, czasem obrazowych np. USG. Jak się Pani domyśla, konsultacja ginekologiczna nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim. Jeżeli ma Pani obawy o swój stan zdrowia, powinna Pani podzielić się nimi ze swoim ginekologiem, który ma dostęp do Pani wyników badań, a w razie wątpliwości może Pani skierować na kolejne. Luteina, którą Pani zaczęła stosować, jest lekiem stosowanym w niewydolności ciałka żółtego, zaburzenia związanego z niewystarczającą produkcją progesteronu. Leczenie to cieszy się dużą skutecznością. Na tym etapie nie ma Pani powodów do obaw o ostateczne problemy z zajściem w ciążę. Wierzę, że zaburzenia mają charakter przejściowy i wkrótce zostanie Pani mamą. Pozdrawiam