Nieregularny cykl od rozpoczęcia krwawienia

Mam 16 lat, a pierwszy okres dostałam ponad 4 lata temu. Jednak mój cykl nadal jest nieregularny. Czy to normalne? I czym to jest spowodowane?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ogólnie mówiąc nieregularne miesiączkowanie jest zazwyczaj wynikiem zaburzeń hormonalnych. W Pani przypadku chwiejność gospodarki hormonalnej najprawdopodobniej jest jednak wynikiem trwającego/kończącego się dojrzewania. Teoretycznie może być to jednak także objaw schorzeń takich jak np. PCOS. Najlepiej byłoby zatem gdyby swoje wątpliwości rozwiała Pani podczas konsultacji z lekarzem ginekologiem.