Nieregularny okres

Witam! Zacznę od tego, że rocznikowo mam 18 lat. Pierwsza miesiączka pojawiła się 5 lat temu i, jak wiadomo, na początku nie są one regularne, pojawiały się co 2-3 miesiące i tak przez caly ten czas. Aż w zeszłym roku nie było jej przez 6 miesięcy. Udałam się do ginekologa. Po usg dopochwowym Pani Doktor powiedziała, że endometrum wynosi 9 mm i że okres powinien się pojawić w ciągu miesiąca. Dodadkowo wspomniała o tym, że mam dużo niepopekanych jajeczek i że to prawdopodobnie zespół policystycznych jajników, że w przyszłości mogę mieć problem z poczęciem dziecka, ale że teraz tym nie należy się jeszcze martwić. Okresu nadal nie było, więc znów poszłam. Dostałam tabletki, które zawierały progasteron. Miałam je brać przez 5 dni po 2 tabletki. Robiłam tak i okres się pojawił. Potem każdego 16 dnia cyklu przez 11 dni po jednej tabletce i tak przez 4 miesiące, ale muszę przyznać, że czasem zapomniałam o tabletce. W grudniu już ich nie powinnam brać. Okres pojawił się tydzień po terminie, tj. 31.12.2009, i myślę, że dlatego, że 3 dni przed wzięłam 2 tabletki, bo mi jeszcze zostało 10 sztuk. I tak do dnia dzisiejszego kolejnego okresu nie ma... mimo że brałam znowu tableki, najpierw przez 2 dni po 1, a po 3 dniach kolejną 1 tabletkę. Dodam, że nie uprawiałam seksu, tylko petting, i robiłam test ciążowy, który wyszedł negatywny. Chciałam zapytać, co może powodować, że okresu nie ma? Czy rzeczywiście będę miała problemy, aby mieć dziecko? Czy w najbliższym czasie będę mogła rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepyjnych i czy będę mogła je stosować przez 5-6 lat, bo dopiero potem planuję dziecko? Powinnam jeszcze napisać, że ta pierwsza tak długa przerwa w okresie mogła być spowodowana tym, że żyłam i żyję nadal w dużym stresie, a także przez to, że wtedy schudłam jakieś 8 kg, ale dziś moja waga jest prawidłowa i nie waha się. Pani Doktor przekonywała mnie, że już więcej nie będę miała takich problemów, a tu znów... jestem załamana. Za udzielenie odpowiedzi dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli występuje u Pani zespół policystycznych jajników (PCO), to niestety regularność miesiączek jest warunkowana przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Po prostu, aby okres był regularny, należy zażywać pigułki antykoncepcyjne. PCO ma wpływ na cały organizm (układ krążenia, kości, gospodarka węglowodanów...), nie tylko na zaburzenia miesiączkowania, dlatego leczenie jest tak ważne. PCO nie da się zupełnie wyleczyć - ale stosowanie odpowiednich leków (np. właśnie pigułek antykoncepcyjnych) zmniejsza szkody wywołane przez chorobę.

Jeśli kobieta nie planuje w najbliższym czasie dziecka, to leczenie polega na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych - to reguluje cykl i zmniejsza inne dolegliwości (otyłość, nieprawidłowe owłosienie, zaburzenia gospodarki węglowodanowej). Jeśli kobieta pragnie dziecka, to należy podawać jej leki wywołujące jajeczkowanie.

Nieleczone PCO utrudnia zajście w ciążę. Kobieta z PCO powinna brać pod uwagę, że w jej przypadku lepiej jest nie odkładać planów macierzyńskich zbyt późno. Najlepiej jest się starać o dziecko jak najwcześniej - przed 25 rokiem życia. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe (studia, odpowiedni partner), więc trzeba się chociaż starać, żeby było to przed trzydziestką.

Pozdrawiam!