Nieregularny okres a prawdopodobieństwo ciąży

Wczoraj miałam robione badanie beta hcg, wynik jest 138.31. Czy jestem w ciąży? W czwartek chcę iść powtórzyć to badanie, ostatnia miesiączka była 31 grudnia, cykle mam bardzo nierówne, rzadko kiedy mi się zdarza, żebym miała chociażby raz w miesiącu. Przeważnie mi wypada średnio co dwa miesiące.

Redakcja abcZdrowie

Do zapłodnienia nie jest potrzebna miesiączka, lecz owulacja. Nawet gdyby okres miała Pani tylko raz w roku, to zajście w ciążę jest możliwe, choć mało prawdopodobne, ponieważ świadczy to o zaburzeniach hormonalnych. Cykle trwające po 2-3 miesiące nie świadczą jednak o bezpłodności. Zajść w ciążę można w dowolnym dniu cyklu, szczególnie przy nieregularnych miesiączkach. Dniem owulacji wcale nie musi być dzień 14, może być np. 45. Długie cykle świadczą jedynie o wydłużeniu fazy dojrzewania komórki jajowej.
Wynik beta HCG świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia, a zarodek się zagnieździł w macicy (czyli jest Pani w ciąży). Na tak wczesnym etapie wiele zarodków ulega samoistnemu poronieniu.