Nieregularny okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry! Mam 26 lat. W wieku lat 23 urodziłam swoje pierwsze dziecko (poprzez cesarkę), które nie było zaplanowane. Odstawiłam wówczas tabletki antykoncepcyjne (które brałam ok. 2 lat) w maju, a małego poczęliśmy już w lipcu - to był nasz pierwszy raz bez zabezpieczenia - tzw. złoty strzał. :) W chwili obecnej staramy się o drugie dziecko. Znów odstawiłam tabletki (po ok. 2,5 roku) w maju br., a starania zaczęliśmy już w czerwcu. Biorę kwas foliowy. Ostatnio byłam na wizycie u Pani ginekolog, ponieważ na minionej wizycie usg pokazało, że "może'' mam polipa w macicy. Jednak teraz USG niby nic nie wykazało. Powiedziałam, iż staramy się o drugie dziecko i mam wrażenie, że od chwili gdy odstawiłam tabletki, nie zauważyłam u siebie dni płodnych w żadnym cyklu (na podstawie obserwacji śluzu). W dniu wizyty (14 dzień cyklu) Pani g. zrobiła mi USG by zobaczyć czy jest komórka jajowa w jajniku, ale nic nie zauważyła. Powiedziała, że mam stan zapalny w pochwie i mam stosować Lactovaginal a następnie Ginalgin. I że niby do roku czasu po odstawieniu tabletek organizm ma prawo się "buntować'' i nie mam się martwić brakiem owulacji. A ja się martwię, bo poprzednim razem (gdy pierwszy raz odstawiłam tabletki) owulację miałam od razu. Czy infekcja pochwy może powodować że jej nie mam? Dodam, że dwie miesiączki, które miałam były bardzo regularne (28 i 29 dni trwał cykl). Ponadto zauważyłam u siebie (czasami) wydzielinę z pochwy o konsystencji białego bardzo wodnistego mleczka, która samoczynnie i dość odczuwalnie wypływa.Zapach ma kwaśny, taki zwykły, nie uciążliwy. Co to oznacza? Ponadto mam jeszcze pytania: - Jak długo mam czekać teraz na owulację? - Czy powinnam zawczasu zrobić jakieś badania (np. morfologię, na tarczycę czy inne)? - Czy to możliwe, że moje cykle są bardzo regularne, a nie ma owulacji? U mojej siostry po odstawieniu tabletek stwierdzono zespół policystycznych jajników, więc boję się że też tak mogę mieć (fakt że ona nie miała przez dłuższy czas okresu). Proszę o wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam

Lek. Marta Hat

Witam! Cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeżeli stosowała Pani antykoncepcję hormonalną przez dłuższy okres czasu mogą ulegać "wyregulowaniu" przez pewien czas i jest to rzecz normalna. Najczęściej występuje wydłużenie cyklu, jednak zdarzają się także takie sytuacje jak w Pani przypadku. Taka sytuacja może trwać kilka miesięcy, do pół roku zwykle samoistnie ulegają wyregulowaniu. Infekcja pochwy nie powinna mieć wpływu na wystąpienie owulacji. Jeżeli nie ma innych dolegliwości nie musi Pani wykonywać żadnych badań dodatkowych. Należy być w stałej kontroli lekarskiej. Wydzielina z dróg rodnych nie jest charakterystyczna - może to być wydzielina fizjologiczna lub jeżeli towarzyszą jej inne objawy - może być wynikiem infekcji. Pozdrawiam serdecznie!