Nierówne bicie serca u płodu w 33 tygodniu ciąży

Witam.Jestem w 33tyg ciazy.Do tej pory wszytsko bylo ok.Ostatnio wykryto iz serce dziecka nie bije rowno,ma jakies skoki tzn nie zatrzymuje sie, ale wlasnie skacze z np.142 do 72 itd i trdno zlapac je na ktg,gdyz ciagle ucieka i trzeba szukac po calym brzuchu.Raz ktg wychodzi dobrze innym razem juz nie..Wady serca nie wykryto.Wszystko inne jest ok.Chcialabym sie dowiedziec cos wiecej na temat tych zaburzen.Jakie sa szanse ze dziecko po porodzie bedzie zdrowe?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Deceleracja to krótkotrwałe zwolnienie akcji serca płodu w trakcie wykonywania badania KTG. Odpowiednia częstość pracy serca, a także jej właściwa zmienność świadczą o dobrostanie płodu, natomiast określone zaburzenia częstości i zmienności mogą wskazywać na przykład na niedotlenienie wewnątrzmaciczne i stanowić wskazanie do natychmiastowego zakończenia ciąży drogą cesarskiego cięcia. Ocena pracy serca płodu ma szczególne znaczenie zwłaszcza w trakcie porodu, kiedy to w szczególności może dochodzić do niebezpiecznych dla dziecka zaburzeń akcji serca. Bradykardia to zwolnienie akcji serca poniżej 110 na minutę w co najmniej 10-minutowym zapisie. Jeśli mieści się ona w przedziale między 100, a 110 uderzeń na minutę, to nie świadczy to jeszcze o zagrożeniu płodu. Natomiast zwolnienie poniżej 80 uderzeń na minutę stanowi już sygnał alarmowy. Bradykardia płodu może być wynikiem działania leków, obniżonego ciśnienia, obniżonej temperatury oraz niskiego stężenia glukozy u matki. Może także świadczyć o wadach serca, arytmiach płodu, ostrej niewydolności maciczno-łożyskowej, ucisku pępowiny lub przewlekłego ucisku główki płodu. Wszystkie te nieprawidłowości należy bezwzględnie wykluczyć w okresie ciąży.