Nieskuteczne odchudzanie pomimo stosowania zasad zdrowego żywienia

Mam 19 lat , mam 168 wzrostu i ważę 76 kg. Jem cztery posiłki dziennie , pije tylko wodę mineralną , i ćwiczę raz dziennie już ponad 1,5 roku , ale to nie pomaga .Proszę o jakąś poradę .

Witam! Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej. 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Bardzo bym chciała Pani pomóc, ale w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na temat Pani dotychczasowego odżywiania. Pisze Pani o stosowaniu się do zasad zdrowego odżywiania ale to jest pojęcie rozumiane w rożny sposób przez rożnych ludzi... Z doświadczenia wiem, iż moi pacjenci często popełniają błędy żywieniowe nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Już w wiadomości wspomina Pani iż zjada 4posiłki dziennie a należy jeść 5. Musiałabym prześledzić bardziej szczegółowo Pani jadłospis i być może wskazać błędy. Jeżeli dieta będzie faktycznie prawidłowa to należy zrobić badania np na cukier czy nadczynność tarczycy i tu szukać związku.
Ogólnie rzecz biorąc zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta stanowi 70% sukcesu w dążeniu do wymarzonej sylwetki a ćwiczenia fizyczne stanowią 30% sukcesu. Ułożenie indywidualnej diety, dostosowanej do Pani potrzeb i stylu życia możliwe jest po szczegółowym wywiadzie dietetycznym przeprowadzonym przez specjalistę, ale już dziś mogę wysłać Pani podstawowe zalecenia: Powinien Pani jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację dietetyczną lub zachęcam do kontaktu
Może mi Pani również wysłać szczegółowo opisany dzienny jadłospis abym wyszukała ewentualne nieprawidłowości
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, w Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konsultacji dietetycznej, wizyty u specjalisty -dietetyka, który indywidualnie dopasuje Pani dzienną kaloryczność i ustali dietę. Warto skorzystać z pomiarów antropometrycznych ciała, aby dowiedzieć się ile mamy nadmiarów zatrzymanej wody metabolicznej i zbędnej tkanki tłuszczowej. Polecam wizytę u dietetyka.
Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska