Niesłabnący ból po operacji cyklofotokoagulacji oraz irydotomii YAG oka prawego

Dzień dobry! Mój tata dnia 09.10.2011r. uległ ostremu atakowi jaskry, z tymże od razu stracił wzrok, praktycznie bez ostrzeżenia, widział jedynie plamy światła. W związku z tym trafił do WSZ Kielce dnia 11.10.2011r., gdzie rozpoznano zapalenie wnętrza gałki ocznej prawej. W szpitalu przebywał do dnia 19.10.2011r. Przez ten czas przeprowadzono na nim wiele badań oraz konsultacji, podawano leki: - Daxaven, Perfalgan, Biofuroksyn, Biotum, Matronidazol, Encorton, Vivace 10, Atoris 20, Amlopin 5, Metformax 500, Nolpaza 20, Metocard ZK, Polocard, Indix SR, Amaryl 4, Diuramid, Kalipoz, Clexane. Miejscowe: 1% sol Atropini, sol Neosynephrini, sol Dexamethazon. Niestety leczenie szpitalne nie przyniosło żadnej poprawy stanu zdrowia, nie uśmierzyło także bólu, który wciąż narastał. Pomimo ogromnego bólu i braku widzenia w prawym oku tata został wypisany ze szpitala z epikryzą: Wypisany w stanie dobrym z zaleceniami. Tata dostał leki do oka prawego: sol Tobradex 4x, 1% sol Tropicamid 4x oraz leki ogólne: Encorton 6 tbl. rano przed 3 dni, następnie 5 tbl. rano do dnia kontroli, Helicid 20 1x1 tbl. Kalipoz 1x1 tbl. Gensulin M30 rano 40-44j, wieczorem 20-24j, Metformax 500 3x1 tbl, Amaryl 4 1x1 tbl.

Dnia 26.10.2011r. miał się zgłosić do poradni rejonowej celem kontroli i modyfikacji steroidoterapii. Dnia 08.11.2011r. trafił do SPSK Nr 5 w Katowicach z pilnym skierowaniem z Kielc. Na miejscu rozpoznali jaskrę wtórną, zaćmę pęczniejącą, stan po zapaleniu wnętrza gałki ocznej oka prawego. W tym czasie ból był nie do zniesienia, nie widział już nawet plam światła. Wykonano tonometrię, której wynik przy wpisie wynosił PALP. NAPIĘTE, a przy wypisie 24.0 mmHg. Przeprowadzono leczenie operacyjne TSCPC OP, w trybie pilnym przy znieczuleniu przewodowym z sedacją. Wypisano go dnia 10.11.2011r. w stanie dobrym ogólnym i miejscowym. Tego samego dnia ból powrócił i tata ponownie trafił do WSZ Kielce dnia 13.11.2011r. Tym razem rozpoznano u taty to samo co w Katowicach plus stan po cyklofotokoagulacji. 15.11.2011r. wykonano zabieg Irydotomii YAG. Leki: Gensulin, Metformax, Amaryl, Vivace, Atoris, Amlopin, Indix SR, Polocard, MEtocard, Ketonal, Mannitol, Diuramid, Kalipoz, Dexaven, Perfalgan, Biofuroksym, Biotum i miejscowe: sol Dexamethason, sol Combigan i sol Systane. Dnia 17.11.2011r. tatę wypisali w stanie dobrym z zaleceniami: ból w oku był identyczny jak w dniu pierwszego przyjęcia do szpitala ponad miesiąc temu. Dnia 18.11.2011. tata trafił ponownie do Katowic, skąd odesłali go z kwitkiem tego samego dnia uznając jego stan za dobry. Bardzo proszę o pomoc, bo tatę boli już od ponad miesiąca i ból nawet na jeden dzień nie zelżał...

Witam!

Wykonane u Pani Taty zabiegi szczególnie cyklofotokoagulacja są zabiegami dość bolesnymi, a przy wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym i do tego przy współwystępującej cukrzycy proces gojenia jest wydłużony i bardziej bolesny. Jest Pan pod opieką bardzo dobrych szpitali okulistycznych ze świetnymi specjalistami, dlatego proponuje kontynuacje leczenia, solidne kropienie zapisanych kropli i kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz uzbrojenie się w cierpliwość, bowiem tego typu schorzenie wymaga stałego i systematycznego leczenia.

Z pewnością konieczne jest dodatkowo zastosowanie leczenia przeciwbólowego. Początkowo najbezpieczniej jest stosować paracetamol (maksymalnie dawka 4 g na dobę, 1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu), jeżeli nie pomaga, warto poprosić lekarza o przepisanie leku zawierającego tramadol (np. Tramal, Poltram), lub leku złożonego zawierającego tramadol + paracetamol.

Pozdrawiam serdecznie