Nieśmiałość a brak znajomych

Jestem spokojna i nieśmiała,mam koleżankę z wcześniejszej klasy ,teraz nie mam żadnej.Próbuje rozmawiać z innymi ,ale mi nie wychodzi.Czuję się gorsza ,nielubiana.Nie wiem co mam robić ,proszę o poradę .
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Wydaje mi się, że nieśmiałość, spokój, cichość, poczucie bycia gorszą i nielubianą oraz brak przyjaciół wynika z subiektywnie zaniżonego poczucia własnej wartości. Samoocena to zbiór przekonań na temat własnej osoby. Ty najprawdopodobniej myślisz o sobie bardzo krytycznie, w sposób negatywny, nie wierzysz w siebie, dlatego brakuje Ci pewności siebie, przebojowości, asertywności. Dlatego też pozostajesz niezauważona, obawiasz się zainicjować rozmowę, podejść do koleżanki lub kolegi, by porozmawiać. Boisz się odrzucenia. Twoja niska samoocena podpowiada Ci czarne scenariusze. Pamiętaj, że nieśmiałość nie musi być wadą. Można uczynić z niej zaletę, gdyż osoby nieśmiałe uchodzą za dyskretne, spokojne, którym można powierzyć tajemnice. Osoby nieśmiałe wydają się być innym dobrymi słuchaczami. Te cechy mogą być pożądane przez osoby, które szukają przyjaciół. Jeżeli jest Ci subiektywnie ze sobą źle, trudno Ci polubić się, to radziłabym porozmawiać o tym z kimś bliskim, np. z mamą. Pomocy możesz szukać także u psychologa albo pedagoga szkolnego. Pomocą dla Ciebie mogłyby być organizowane, np. w ramach godzin wychowawczych, zajęcia grupowe prowadzone przez psychologa, treningi interpersonalne, treningi komunikacji, radzenia sobie ze stresem czy asertywności. Zachęcam Cię też do przeczytania artykułów: Samoocena i Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry, dziękuję Tobie za kontakt,

W każdym z Nas jest jakaś część nieśmiałości, która zostanie...

Napisałaś, że zależy Ci na znalezieniu bliskiej Tobie Koleżanki i Znajomych.

Da się temu zaradzić.
Myślę, że możesz czuć się teraz niepewna, ale jeśli tak naprawdę skupisz się nie tak na sobie, ale na Osobie, z która rozmawiasz, to osiągniesz sukces..., bo tylko wtedy będziesz wiedziała i czuła, co mówić i jak się zachować.
Możesz zaproponować Koleżance jakieś wspólne wyjście..., proszę rozejrzyj się sporo jest Osób, które byłyby chętne Cię poznać i zaprzyjaźnić się z Tobą-wystarczy taka jedna Koleżanka.

Daj sobie, proszę czas.
Jestem przekonana, że poradzisz sobie, tym bardziej jeśli będziesz pamiętać o tym, że
nie ma Człowieka na Ziemi, który nie doświadczyłby tego uczucia nieśmiałości.

Życzę Ci tylko wartościowych relacji,
Irena Mielnik-Madej