Nieśmiałość. Czy konieczna jest wizyta u psychiatry?

Mam 19 lat, jestem kobietą. Nie wiem co się ze mną dzieje - od dłuższego czasu jestem coraz bedziej wstydliwa, wszystkiego się boję, gdy wychodzę na ulicę - boję się, że spotkam znajomą lub sąsiada, wstydzę się nawet powiedzieć "dzień dobry" albo cześć. Gdy widzę kogoś znajomego na ulicy - od razu robi mi się gorąco i czasami skręcam w drugą ulicę, aby nikogo nie spotkać. Gdy jadę na miasto i chodzi dużo ludzi obok mnie, to od razu się wkurzam, i to ostro! Wkurzają mnie ci ludzie wszyscy! Chyba powinnam na odludziu mieszkać! Jak się zdenerwuję to wszystkim rzucam i się drę:( Co mam robić? Czy konieczna jest wizyta u psychiatry i czy konieczne są jakieś mocniejsze leki? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

Twój opis problemu jest dość krótki, jednak na jego podstawie można przypuszczać, że objawy mają charakter fobii społecznej.
Fobia społeczna polega na przeżywaniu nasilonego lęku i zakłopotania w codziennych sytuacjach społecznych. Pacjent obawia się sytuacji, w których, jak przypuszcza, może być oceniany i oglądany przez inne osoby, że jego własne zachowanie stanie się źródłem zawstydzenia, a podsatwowym sposobem radzenia sobie z tymi uczuciami jest unikanie sytuacji budzących lęk.

W trakcie takich sytuacji mogą występować objawy, takie jak: uczucie "fal gorąca", wzmożona potliwość, zaczerwienienie twarzy, drżenie rąk. Pacjent obawia się, że te oznaki przeżywanego lęku zostaną zauważone przez otoczenie, które będzie je wytykać, wyśmiewać.

Dlatego też, pacjenci starają się "monitorować", kontrolować swoje ciało, aby ukryć ewntualne objawy "zawstydzenia" - np. zasłaniać twarz, unikać kontaktu wzrokowego, zabierania głosu itd. Część z tych sposobów jednak paradoksalnie może skupiać uwagę otoczenia.

Podstawową metodą leczenia fobii społecznej jest psychoterapia.
Jeśli pacjent z różnych powodów nie może uczestniczyć w psychoterapii, stosowane są leki przeciwdepresyjne. Mają one zastosowanie również w sytuacji, gdy objawy lęku są bardzo nasilone, gdy współwystępuje depresja.
W tej sytuacji doradzałabym Ci wizytę u lekarza psychiatry, w celu diagnozy problemu i dalszych zaleceń.

Polecam Ci informacje dostępne w wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-jakis-sposob-zeby-pozbyc-sie-...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-depresja-czy-fobia-spoleczna-a...
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej

Mogę Ci zarekomendować książkę ćwiczeń dla pacjentów wydaną przez Alliance Press, "Terapia lęku społecznego" autorstwa D. Hope'a i R. Heimberga. Polecam również fora dyskusyjne skupiające ludzi cierpiących na podobne problemy.

Z pozdrowieniami