Nieśmiałość i nieuprzejme zachowanie w stosunku do innych

Martwi mnie moje podejście do ludzi. Jestem dla wszystkich nie miła, często ich obrażam, a wcale tego nie chcę. Chciałabym być osobom lubianą. Nie mam wielu przyjaciół. Wolny czas spędzam w domu. Wspomnę, że mam 20 lat. Chodzę do szkoły, rozmawiam tam z kilkoma osobami, ale na tym koniec. W dodatku jestem bardzo nieśmiała, maskuje to będąc wredną dla ludzi. Nie potrafię przestać. Co robić ? Jak się zmienić ?

Proszę Pani,

Relacje z innymi osobami buduje się poprzez rozpoznawanie ich potrzeb, zaspokajanie ich i dostrajanie się. Cóż proszę wypróbować wprowadzania się w stan autentycznego zainteresowania się, zaciekawienia druga osobą. To może pomóc przezwyciężyć zarówno nieśmiałość jak i niegrzeczne zachowania wobec innych. W razie czego, gdyby miała Pani nadal te problemy, i uznała by Pani, że jej to przeszkadza, dobrze będzie skorzystać z pomocy psychologa.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski