Nieśmiałość i strach przed nową szkołą

Jak poradzić sobie z tym, że w nowej klasie będę sama? Mam 14 lat i zmieniłam szkołę z powodu przeprowadzki, w poprzedniej szkole były nie miłe koleżanki więc nie było mi tego jakoś bardzo żal, ale jak myślę o tym, że nikogo tam nie znam, że się zgubię (bo to jest duża szkoła) to się boję. Jestem nieśmiała, mam trochę kompleksów... Boję się jeszcze, że nie będę miała z kim porozmawiać, siedzieć w ławce (przecież będę tą nową). Oczywiście wiem, że najważniejsze to być sobą. Proszę o poradę...

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Obawy przed czymś nowym, nieznanym są naturalne. Nic zatem dziwnego, że boisz się, jak sobie dasz radę w nowej szkole, czy polubią Cię koleżanki i koledzy w klasie, czy Cię zaakceptują, czy będziesz miała z kim siedzieć w ławce, czy znajdziesz sobie przyjaciół, jak poradzisz sobie z nauką, czy się nie zgubisz w nowym, nieznanym Ci budynku itp. Twoje wątpliwości są normalne i jak najbardziej masz do nich prawo. Pamiętaj jednak, że strach zwykle ma wielkie oczy ;) Sądzę, że wychowawczyni w nowej klasie pomoże Ci zaadaptować się do nowych warunków. Myślę, że Twoim większym problemem są kompleksy, niska samoocena, brak wiary w siebie i nieśmiałość, które sprawiają, że wyolbrzymiasz pewne problemy i snujesz czarne wizje na przyszłość. Przejawiasz tendencję do krytycznej oceny samej siebie, wątpisz, że ktoś może Cię polubić czy chcieć siedzieć z Tobą w ławce, bo za bardzo koncentrujesz się na swoich mankamentach, wadach, nie doceniając mocnych stron, talentów i zalet. Warto, byś popracowała nad swoim poczuciem własnej wartości. Zachęcam Cię do przeczytania poniższego artykułu, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek: Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Cię Serdecznie,

Proszę, porozmawiaj ze swoja Mamą, o swoich obawach i niepokoju, na pewno zrozumie Cię i zaproponuje Ci dyskretną konsultację wraz z rozmową, z psychologiem dziecięcym i/albo/ z pedagogiem szkolnym.

Życzę Ci pomyślności w nowej szkole,
irena.mielnik.madej@gmail.com