Nieśmiałość u 12-latki

Mam 12 lat , chodzę do szóstej klasy. Jestem bardzo nieśmiała i jak nauczyciel zadaje mi pytanie na które nie znam do końca dobrej odpowiedzi to zaczynam mówić tak cicho, że nikt mnie słyszy. Nie wiem co zrobić by to zmienić przed pójściem do gimnazjum.
12 LAT ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nieśmiałość wynika z różnych przyczyn, np. z predyspozycji genetycznych, z indywidualnych cech osobowości. Może też być wywołana przez przykre doświadczenia czy słabe relacje emocjonalne w rodzinie. Są różne rodzaje nieśmiałości, np. nieśmiałość sytuacyjna, czyli lęk przed określonymi sytuacjami, jak występ na scenie czy też nieśmiałość chroniczna, która z czasem może przekształcić się nawet w fobię społeczną. Warto, byś pamiętała, że nieśmiałość to nie jest nic złego. Są gaduły, są nadpobudliwi, są i nieśmiali ludzie i każdy z nich jest OK. Twoja nieśmiałość też może być OK. Zazwyczaj nieśmiałe osoby są uważane za skromniejsze, bardziej dyskretne, chętniej im powierza się różne tajemnice. Nieśmiałość nie musi być wadą. Warto ją zaakceptować. Jeżeli jednak przeszkadza Ci Twoja nieśmiałość i brak pewności siebie, warto nad tym popracować. Co możesz zrobić? Zgłaszaj się sama, gdy znasz odpowiedź na zadanie przez nauczyciela pytania. Dobrze by było, gdybyś mogła popracować nad własną samooceną, np. podczas spotkań z psychologiem szkolnym. Możesz prowadzić dzienniczek sposobów radzenia sobie z nieśmiałością w konkretnych sytuacjach. By nabrać odwagi, najlepiej przejść swoisty trening umiejętności interpersonalnych. Co w tym może pomóc? Prace grupowe, próby nawiązywania przyjaźni, włączanie się w rozmowy towarzyskie, publiczna prezentacja własnych poglądów itp. Więcej na ten temat możesz przeczytać pod poniższymi linkami: Nieśmiałość dziecka, Sposoby na nieśmiałość
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Zachęcam Cię do rozmowy ze swoja Mamą i podzielenia się swoimi obawami.
Dobrym pomysłem byłoby uczestnictwo w zajęciach z pracy z głosem, warsztat aktorski, zajęcia z autoprezentacji, jak również indywidualna praca rozwojowa z psychologiem.

Życzę Ci powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com