Nieśmiałość u 3,5-latka a chodzenie do przedszkola

Synek nie chce chodzic do przedszkola- ma 3,5 roku do tej pory z nikim obc nie zostawal o bal sie obcych dzieci- ze znajomymi dziecmi bawil sie swietnie i nswet rzadzil w grupie, natomiast, gdy pojawialo sie jakies obce dziecko, odrazu odsuwal sie i tylko obserwowal. Od malenkosci byl to chlopiec niesmialy i wstydliwu wobec rzadko widzianych osob i szalenie rozgadany i rozbrykany wobec bliskich. Jak pomoc mu w adaptacji,kiedy Panie nie chca, by z mim choc troche zostac i pokazac srodowisko.

Witam serdecznie

Proszę na początku porozmawiać z nauczycielkami przedszkola o synku. Opowiedzieć jakie aktywności lubi, a za jakimi nie przepada. Warto poprosić, żeby chłopiec nie brał udziału w zabawach, w których będzie na forum grupy. Niech pozostanie początkowo obserwatorem, jeśli w takiej roli czuje się komfortowo.

Jeśli syn ma ulubioną przytulankę lub zabawkę, którą bardzo lubi, warto pozwolić mu zabrać ją ze sobą. Znajomy przedmiot zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że nauczycielki nie wyrażą zgody z uwagi na panujące w przedszkolu zasady. Można zaproponować tydzień z ulubioną zabawką dla wszystkich dzieci.

Warto przeczytać dziecku bajki terapeutyczne, w których poruszony jest problem lęku przed przedszkolem. Po przeczytanie bajki dzieci często zauważają podobieństwo między problemem własnym, a problemem bohatera. Wtedy można z dzieckiem spokojnie porozmawiać (jeśli jest gotowe, nie wart ciągnąć rozmowy na siłę).

Podaję Pani linki
1. http://pl.scribd.com/doc/36660328/Bajka-terapeutyczna-l%C4%99k-przed-poj%C5%9Bciem-do-przedszkola Tutaj jest bajka o Zuzi, można zmienić bohatera na chłopca w wieku Pani syna i nadać mu inne imię.

2.http://www.pomagamydzieciom.info/files/pdf/bajki%20terapeutyczne%20PROMYK%20SLONCA.pdf Tutaj jest zbiór bajek terapeutycznych na różne okazje. Wydanie bezpłatne. Bajka o przedszkolu 21 strona.

Warto pokusić się o ułożenie własnej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
Marlena Kwiatkowska

Adaptacja dziecka do przedszkola może trwać kilka tygodni. Domyślam się, jak Pani cierpi, widząc codziennie jego niechęć, ale warto dać mu jeszcze trochę czasu. Przecież każdego dnia lepiej poznaje przedszkole, dzieci, panujące tam zwyczaje, oswaja się.
Jeżeli uważa Pani, że problem jest poważny (Pani odczucia są tu decydujące), proszę pójść z synkiem do Poradni Psychologicznej (lub Psychologiczno-Pedagogicznej). W takim miejscu uzyska Pani najlepsze, dostosowane do diagnozy porady, jak pomóc dziecku. Synek może także uczestniczyć w indywidualnych i grupowych zajęciach terapeutycznych, które pomogą mu w bezpiecznej atmosferze, pod okiem specjalisty, nabywać umiejętności społeczne.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/