Nieśmiałość w kontaktach międzyludzkich

Mam pewien problem, a mianowicie nie umiem się otworzyć przed nowo poznanymi mi osobami, jak również odezwać się w większym gronie znajomych. Boję się,że coś powiem nie tak, że mnie wyśmieją. Również mam tak, że nic mi nie przychodzi do głowy, bądź długo rozmyślam nad odpowiedzią. Jedynie w towarzystwie mojej przyjaciółki potrafię być otwarta, zabawna. Od dawna mnie irytuję moja blokada przed ludźmi i nie mam pojęcia co mam z tym zrobić.

Witam,
Prawdopodobnie niedoszacowuje Pani swojej wartości czyli niedocenia się sama :)
Warto zadać sobie samej pytania: za co Pani się lubi, za co ceni, z czego może być Pani dumna. Każdy jest jakis - ma jakieś mocne strony Pani też :) Może Pani też zapytać o to innych/ zaczynając od rozmów z osobami, w których towarzystwie czuje się Pani bezpiecznie, koleżanki może kogoś z rodziny.Uważam też że warto pamiętać że nie ma ludzi doskonałych autentyczność składa się z różności : słabszych i mocniejszych cech.Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Witam. Warto skorzystać z psychoterapii, lub psychoanalizy, która pomoże Pani dotrzeć do podstaw lęku społecznego. Zapewne przyda się konsultacja z psychiatrą, bo być może będzie potrzebowała Pani leków przeciwlękowych. Jedno i drugie w połączeniu daje dobre efekty. Im bardziej zaangażuje się Pani w pracę nad sobą, tym efekty będą szybsze i skuteczniejsze. Powodzenia