Niespecyficzne objawy

Witam. Od 15 marca 2005 choruję na RZS, na moje szczęście w nieszczęściu jest to ta postać, która nie daje podniesionego OB. Mam zajęte wszystkie stawy. Na początku brałam lek, potem proces się wyciszył. Po ok 2 latach zauważyłam obrzęki na twarzy pod oczami i na policzkach, które pojawiały się okresowo. Biegałam po lekarzach, ale kompletnie mnie zignorowali ponieważ ani w moczu, ani we krwi nie były podniesione podstawowe badania. Robiłam kilkakrotnie USG i też nic tam nie wyszło. W listopadzie 2009 zachorowałam niestety po raz 2 na grypę. Byłam chora ok 2 miesięcy. I niestety bardzo zaostrzyły mi się obrzęki. Pod oczami dosłownie worki utrzymujące się cały dzień. Mam mdłości, swędzi mnie skóra i boli głowa. W ciągu dnia miewam skoki ciśnienia, ale są krótkotrwałe. Jestem niskociśnieniowcem I całe życie mam 110 na 70. Teraz miewam nawet do 140. Różnica wagi w obrzęku i kiedy w końcu się wysiusiam jest ok 1,5 kg. Wydaje mi się, że to sporo. Robiłam powtórnie usg- bez zmian. Wyniki, w których po raz pierwszy zlecono mi wynik, o którym nie wiedziałam GRF wg MDRD i jest poniżej normy 84,44. Wiem, że to to, bo cóż to innego może być w kolagenozie, ale nikt mnie nie leczy. Bo nikt mi nie wierzy. Ponadto mam MCH poniżej normy i MVC poniżej normy. A w moczu nie mam żadnych zmian. Czyli brak krwinek i brak białka. Jestem przerażona:( Wiem, że jeśli nie wezmę szybko leków i ktoś nie podejmie mi się pomóc, to moje nerki będą w coraz gorszym stanie. Nie ma pojęcia dlaczego w moim moczu nie ma krwinek ani białka mimo, że mam mdłości, swędzi mnie wszystko, puchną mi twarz i ręce i zatrzymuje wodę. Proszę o pomoc. Nie mam już siły. Dostałam się nawet podstępem do poradni bez skierowania. Ale lekarz nefrolog stwierdził, że skoro brak białka i krwinek w moczu i zmierzył mi ciśnienie, a akurat miałam w miarę w normie, to mam sobie iść i przyjść jak coś będzie wynikach. Pomocy! Czuję się jak murzynek w Etiopii. Co to za postać choroby nie dająca białka w moczu silne obrzęki?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Obrzęki zlokalizowane na twarzy i rękach nie muszą być wcale związane z chorobą nerek. O ile nieznacznie obniżony GFR może wskazywać na początek nefropatii związanej najprawdopodobniej z chorobą podstawową to rzeczywiście brak zmian w badaniu ogólnym moczu i innych badaniach nie wymaga jeszcze podejmowania swoistego leczenia.

Obrzęki w obrębie rąk i twarzy mogą występować jako jeden z objawów w przebiegu chorób z kręgu autoimmunologicznych. Obrzęki rąk występują bardzo często w przebiegu RZS. W pierwszej kolejności proponowałbym więc skierować się do swojego reumatologa w celu oceny postępu choroby. Być może potrzebne będzie zwiększenie dawek przyjmowanych leków lub modyfikacja leczenia. Proszę przedstawić spokojnie swój problem i niepokój z tym związany, a napewno uzyska Pani potrzebną pomoc.

Niestety bez zbadania i zebrania dokładnych wywiadów nie mogę nic więcej napisać o Pani przypadku. Odnośnie prośby o kontakt do osoby, która może Pani pomóc, nie mamy niestety takich możliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.