Niespodziewana ciąża z cukrzycą: jak sobie poradzić?

Witam. Mam 25 lat i strasznie sie boję jak to wszystko będzie. Choruję na cukrzycę już 4 lata. 2 lata temu staraliśmy się z chłopakiem o dziecko, ale niestety nigdy nic z tego nie wychodziło. Przyczyną tego, podejrzewam, były torbiele, które często pojawiały się na moich jajnikach. Miałam operację i jest ok. Pomijając ten fakt, cały czas myślałam, że nie mogę zajść w ciążę, dlatego też nie dbałam zbytnio o mój cukier... a jednak! Okazało się, że zaszłam. Nie mogę dojść do ładu z tymi cukrami. Non stop zmieniamy z lekarzem dawki, by było dobrze, ale i tak nie wiadomo jak by człowiek się starał, wystarczy, że się zdenerwuję i cukier samoistnie idzie w górę.

Nie wiem co mam robić. Jestem już w 10 tygodniu. Siedzę i czytam, już popadam w dołek. Płaczę prawie każdego dnia, kiedy tylko cukier podskoczy. Boję się okropnie tych wszystkich powikłań. Tak strasznie pragnę tego dziecka, ale już nie wiem co robić. Zaszłam w ciążę z niewyregulowaną cukrzycą. Moje HbA1c wynosiło 8,2. Proszę mi pomóc. Czy mój cukier, gdy jest wysoki, to dziecko ma dokładnie tyle samo? Czy w ogóle jest szansa, że moje dziecko będzie zdrowe? Mam w głowie 1000 myśli na minutę. Strasznie się boję i martwię. Proszę o odpowiedź. Tak naprawdę ciężko mi ustawić cukier, jest albo za niski, albo znów za wysoki. Mieszkam za granicą, praca, szkoła, dom, moje życie jest na wysokich obrotach. Proszę mi pomóc!

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!

Ciąża z cukrzycą to nie jest prosta sprawa, jednak wszystko da się uporządkować. Najważniejsze jest to, by Pani uwierzyła, że gdy się Pani postara, to urodzi zdrowe dziecko. Stres tylko pogorszy sytuację. Proszę skupić się na racjonalnym odżywianiu. Nie obejdzie się bez dokładnego notowania i wyliczania ilości wymienników węglowodanowych i dostosowywania ich do ilości jednostek insuliny, jednak wszystko jest wykonalne.

Może wskazane jest, by udała się Pani również do dietetyka, który doradzi Pani kwestie żywieniowe. Wówczas będzie łatwiej przy współpracy z lekarzem dobrać odpowiednie leczenie. Nie ukrywam, że "zwolnienie obrotów" byłoby również dobre, ponieważ uporządkowałoby życie, a to w leczeniu cukrzycy bezcenne. Oczywiście, że matki z cukrzycą rodzą zdrowe dzieci. Proszę więc uwierzyć w swoje możliwości i wziąć się do działania.

Pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy