Niestabilna waga ciała i nieregularne posiłki

Mam 163 cm wzrostu i ważę 69 kg. Jestem 29-letnią kobietą. Moim problemem jest niestabilna waga ciała. W wyniku stresu potrafię schudnąć w ciągu tygodnia ok. 5 kg, później ta waga utrzymuje się przez jakiś czas, by następnie nadrobić stracone kilogramy, często z nadwyżką. Wyniki badań mam prawidłowe. Najbardziej tyję w brzuchu i biodrach. Podejrzewam, że moja nadwaga może wynikać z nieregularnych posiłków. Bardzo proszę o poradę. Z góry dziękuję.

Witam, złe nawyki żywieniowe, a nieregularne posiłki właśnie nimi są, na pewno mogą się przyczynić do problemów z wagą. W Pani przypadku nie mamy do czynienia z dużą nadwagą, ale ciągłe wahania wagi też nie są zdrowe dla organizmu. Moja rada dla Pani to nauczenie się zdrowo i regularnie odżywiać. 5 regularnych posiłków o stałych porach w odstępach 3-4 godzinnych są podstawą zdrowej diety. Bardzo ważne jest też jedzenie śniadania jak najwcześniej po wstaniu zaś ostatniego posiłku nie wcześniej jak 2-2,5 godziny przed snem. W zdrowej diecie ważne jest też ograniczenie słodyczy i szybkich przekąsek oraz żywności wysoko przetworzonej. Podstawę diety powinny stanowić produkty zbożowe pełnoziarniste (ciemne pieczywo, musli, płatki owsiane, kasze, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty), powinno spożywać się dużą ilość warzyw i owoców, chude mięsa i wędliny na przemian z nabiałem i rybami, ograniczyć spożycie tłuszczu - wybierać zdrowe oleje roślinne, oliwę z oliwek oraz prawdziwe masło. Ważne jest też odpowiednie spożycie płynów - 1,5 - 2l płynów nie niosących kalorii dziennie. Myślę że jeśli uda się Pani wprowadzić w życie tych kilka zasad waga się ustabilizuje a Pani będzie się czuła dużo lepiej. W razie pytań proszę pisać monika@slimbartoszyce.pl