Nieświeży oddech z ust

Dzień dobry. Od paru lat, po przebudzeniu się rano mam taki bardzo nieświerzy oddech, że od razu z łóżka muszę iść wyszczotkować zęby. Tyle, że teraz jest chyba jeszcze gorzej bo czuję taki kwas w ustach, że aż mnie piecze język, no i w gardle. Co mam zrobić i co to oznacza, że tak jest? Mam 18 lat (dziewczyna). Bardzo liczę na odpowiedź i z góry dziękuję.

Witam. Z opisu wynika, że przyczyną dolegliwości może być refluks żołądkowo - przełykowy. Podstawowym objawem refluksu jest zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w przełyku, pojawiające się po jedzeniu najmocniej w pozycji leżącej. Innymi symptomami są: zwracanie, które powoduje uczucie goryczy lub kwasu w jamie ustnej, trudności w przełykaniu . Jeśli objawy są nasilone należy zwrócić się po poradę do gastrologa, przy łagodnym refluksie, a zwłaszcza zgadze można zastosować metody domowego leczenia. Pomaga picie naparu z kwiatu lipy, ciepła woda z miodem i octem jabłkowym oraz siemię lniane. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Prawdopodobnie cierpi Pani na refluks żołądkowo-przełykowy. Powinna Pani zgłosić się na dwie konsultację, najpierw stomatologiczną a następnie do gastrologa. Konsultacja stomatologiczna jest bardzo ważna, ponieważ kwas żołądkowy może uszkadzać zęby. Trzeba dokładnie w powiększeniu ocenić stan zębów i dziąseł oraz w razie potrzeby wdrożyć specjalistyczne leczenie.

Witam!
Problem przykrego zapachu wynika z aktywności bakterii - to one produkują określone zapachy.
Przyczyny oraz umiejscowienie bakterii mogą być różne. Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na DIETĘ (ser żółte i jajka zawierają dużo związków siarki - sprzyja to powstawaniu przykrego zapachu). HIGIENĘ - niedokładne usuwanie resztek pokarmu (przydziąsłowo, miedzy zębami nicią, pod kapturkami dziąsłowymi zębów mądrości) sprzyja rozwojowi "smrodliwych" bakterii. U niektórych osób te bakterie zasiedlają grzbiet języka. Takie zjawisko nosi nazwę HALITOZA. Należy przynajmniej raz dziennie szczotkować język szczoteczką zwykłą bez pasty lub szczoteczką specjalna dla języka. Możliwa jest konieczność usunięcia KAMIENIA NAZEBNEGO w gabinecie dentystycznym. CUKRZYCA powoduje uczucie kwaśnego oddechu. GRZYBICA umiejscowiona na języku (często po antybiotykoterapii) w postaci białożółtego nalotu może dawać podobne objawy. Dalej przyczyny przykrego zapachu mogą wykraczać poza obszar leczenia stomatologicznego. Przewlekłe zapalenie migdałków przygardłowych, krypty w migdałkach, zapalenie ropne zatok obocznych nosa, zapalenie przełyku, refluks żołądkowo-przełykowy.
Proszę udać się do rzetelnego stomatologa i wykluczać kolejne przyczyny. Samo szczotkowanie nie rozwiąże problemu. Możliwe jest, że trzeba sprawdzić jakość i dokładność sposobu szczotkowania. W gabinecie dentystycznym powinni udzielić właściwego instruktażu.
Pozdrawiam!

Proszę złościć się z tym problemem do lekarza , prawdopodobnie (jeżli to zębopochodne) należy przeprowadzić zabiegi higeinizacyjne wraz z instruktażem higieny , jeżeli po tym nie odczuje Pani poprawy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego z prośbą o konsultacje i ewentualne skierowanie do specjalisty gastroenterologa