Nieterminowe rozpoczęcie stosowania tabletek - kiedy będą skuteczne?

Witam! Od zawsze miałam bardzo nieregularne miesiączki (ok. 50 dni lub więcej). Jest to chyba głównie uwarunkowane genetycznie - wszystkie badania w normie. Przez parę lat brałam tabletki antykoncepcyjne. Parę miesięcy temu postanowiłam zrobić sobie przerwę. Okres tradycyjnie się "rozregulował". Jednak teraz naprawdę bardzo zależy mi, by jak najszybciej znów wrócić do tej formy antykoncepcji. Czy mogę przyjąć pierwszą tabletkę, nie znając dokładnie daty, kiedy nastąpi ponowna miesiączka? Po jakim czasie będę zabezpieczona? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pierwszą tabletkę antykoncepcyjna powinna Pani przyjąć w pierwszym dniu miesiączki. Wówczas daje to Pani zabezpieczenie już od początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Natomiast jeśli zacznie Pani w połowie cyklu na taką ochronę nie można liczyć. Wówczas przez cały czas przyjmowania tabletek z pierwszego opakowania konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie np.prezerwatywa. Będzie Pani zabezpieczona dopiero od drugiego opakowania.

Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam