Nietolerancja białka mleka krowiego a wprowadzenie produktów mlecznych do diety dziecka

moj 14 miesieczny wnuczek od drugiego miesiaca zycia mial zdiagnozowana nietolerancje bialka mleka krowiego .Od tego czasu przyjmuje nutromigen.czy razem z nutromigenem mozemy mu wprowadzac produkty mleczne i od czego zaczac

Witam, jak najbardziej jest jzu okres odpowiedni aby probowac z nabiałem, zaczac od pzregotowanego mleka o obnizonej ilosci laktozy ok 50ml i odczekac 2 dni, pozniej jelsi nic sie nei dzieje ponowic a dopiero po tygodniu mozna zwiekszyc dawkę, nastpenie wprowadzamy serek homogenizowany oczywiscie naturalny w ilosci ok 1 łyzki i jak powyzej, na koncu wprowadzamy jourt tez naturalny,.

Witam!
Z przesłanego posta nie wynika dla mnie jednoznacznie, czy wnuczek ma obecnie potwierdzoną alergię na białka mleka krowiego. Wspomniana alergia jest chorobą występującą bardzo powszechnie u niemowląt, jednak większość z nich wyrasta z niej w pierwszych trzech latach życia. Jeżeli w ostatnim czasie istnienie alergii na białka mleka krowiego nie było weryfikowane, zachęcam do skontaktowania się z lekarzem i pod jego opieką przeprowadzenia próby prowokacji. Może się okazać, że problem w między czasie zniknął. Jeżeli jednak dziecko nadal ma alergię na białka mleka krowiego, to wykluczone jest wprowadzenie do jego diety świeżego mleka oraz produktów zawierających je. Istnieje spór wśród specjalistów, co do tego, czy alergia na białka mleka krowiego wyklucza dobrą tolerancję przez dziecko produktów na bazie mleka fermentowanego (jogurty, maślanka, kefir, sery itp.). Wielu dietetyków zachęca do sprawdzenia, jak dziecko uczulona na białka mleka krowiego będzie znosić np.: jogurt. U wielu dzieci produkty nabiałowe kwaszone nie powodują reakcji alergicznej, ponieważ w toku procesu fermentacji dochodzi do zmian w składzie produktu. Jeżeli Państwo zdecydują się na próbne podanie dziecku kwaszonego nabiału, to należy następnie dziecko pilnie obserwować, czy nie pojawiają się jakieś oznaki alergii. Jeżeli próba wypadnie pozytywnie, to można wnukowi podawać, na początku niewielkie, ilości naturalnego jogurtu, białego nieprzetworzonego sera, maślanki. Z czasem, gdy ilości te staną się większe i zaczną mieć znaczenie w codziennej diecie dziecka, będzie można ograniczyć ilość podawanego Nutramigenu. Pragnę tez zwrócić uwagę, że powinno się podawać dziecku (zwłaszcza na alergicznemu) produkty jak najmniej przetworzone (a tym samym zawierające jak najmniejsze ilości substancji dodatkowych). Stąd wybieramy jogurt naturalny zamiast owocowego, ser twarogowy biały, zamiast serka homogenizowanego smakowego, a też rezygnujemy ze wszelkich produktów, których skład nie jest do końca oczywisty.
Pozdrawiam
Dorota Barańska