Nietolerancja laktozy a trądzik

Czy nietolerancja laktozy moze nasilać tradzik? Wyeliminowalam całkowicie nabial, pije domowe mleka roslinne i jem jogurty roslinne. Widze poprawe w stanie skory ale trudno mi ocenic na ile wynika to z antybiotyku doustnego i masci a na ile z diety...

Dzień Dobry.

Zapewne okaże się to po kilku tygodniach od zakończenia antybiotyku, o ile pozostanie Pani na diecie. Jeśli występuje u Pani alergia na białka mleka (bardzo częsta) to na pewno dieta pomoże na cerę.
Czym innym jest jednak laktoza - jest to cukier mleczny występujący w dużej ilości w świeżym mleku i produktach z mlekiem w proszku (zwłaszcza czekolada i inne słodycze) . W jogurtach prawie jej nie ma - została rozłożona przez bakterie , które wyprodukowały z niej kwas mlekowy , więc nie ma sensu z niej rezygnować.
Proszę na razie kontynuować dietę , a po ok. 2 tygodniach od zakończenia antybiotyku wprowadzić jogurty naturalne, kefiiry i maślanki (ale bez dodatku cukru, mleka w proszku i innych substancji) .

Przy trądziku tak naprawdę najlepiej wyeliminować na jakiś czas słodkie mleko, słodycze, wszelką żywność wysoko przetworzoną i zadbać o kondycję skóry - witaminy A,E,C , B. Czyli dużo warzyw w diecie świeżych i gotowanych, orzechy, pestki, pełnoziarniste pieczywo, polecam dodawanie zarodków pszennych do np. jogurtu, kanapek, past. itp.

Pozdrawiam.

Joanna Arciszewska.

Tak mogą zmiany trądzikowe nasilić się. Proszę wykonać sobie testy pokarmowe np genodiet lub food detectiv.

Z trądzikiem prosze zgłosić się do dermatologa.