Nietolerancja laktozy i suplementacja witaminy B12 dla 7-miesięcznego dziecka

Witam, jestem mamą 7-miesięcznego chłopca. Mały ma silną nietolerancję na laktozę, od 2 miesięcy nie jest już karmiony piersią, wyłącznie mlekiem modyfikowanym Nutramigen. Oboje z mężem od dawna jesteśmy wegetarianami i nie ukrywam, nie chcemy podawać malemu mięsa. Jednak wiem, że powinien dostawać witaminę B12. Moje pytanie brzmi jaką suplementację wybrać dla takiego małego dziecka?

Jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym to jego zapotrzebowanie na wszystkie witaminy i minerały jest codziennie pokrywane. Nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Proszę także pamiętać, że już od 5 miesiąca można podawać dziecku zmiksowane czy też drobno pokroje ryby, a także jaja - te produkty także zawierają witaminę B12, oczywiście w mniejszym stopniu, niż produkty pochodzenia zwierzęcego.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie
Puki maluch będzie karmione mlekiem modyfikowanym to nie powinno dochodzić do jakichkolwiek niedoborów w składniki odżywcze. Problem może wystąpić w momencie rozszerzania jadłospisu dziecka przy równoczesnym zmniejszeniu lub zaprzestaniu spożywania mleka jednak to jeszcze kilka dobrych miesięcy. Jeśli będzie się pani obawiała, iż mogło dojść do niedoborów witaminy można co kilka miesięcy sprawdzać poziom witaminy za pomocą badań laboratoryjnych. Pozdrawiam

Szanowna Pani,
W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym - Pani dziecko ma zaspokojone potrzeby na składniki odżywcze i nie ma konieczności dodatkowej suplementacji.

Natomiast już od 5. miesiąca życia można stopniowo rozszerzać dietę o przeciery jarzynowe, skrobane jabłko czy soki przecierane. Od 6. miesiąca mogą to być zupki z niewielką ilością gotowanych, drobno pokrojonych ryb (bez wywaru), a od 7. miesiąca zaleca się podawania 1/2 żółtka jaja kurzego co drugi dzień do zupki jarzynowej. Do tego mogą dojść deserki mleczno-owocowe. Dlatego też istotna będzie informacja jaki model wegetarianizmu Państwo preferują, ponieważ przy laktoowowegetarianizmie, dietę można rozszerzać o produkty, które będą miały pewne ilości witaminy B12.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań