Nietolerancja laktozy u 11-latka

U mojego 11-go syna stwierdzono nietolerancję laktozy.Z testu wodorowego po podaniu laktozy wychodziły wyniki od 9 do 43 . Chciałam spytać czy z jego diety mam wykluczyć tylko produkty mleczne czy jeszcze jakieś inne które w swoim składzie zawierają laktozę(np.parówki Berlinki,pasztety ,gotowe sosy,czekoladę ,batony z czekolada,lody....).Czym mu ma zastąpic produkty mleczne aby miał dostarczane wapno?.

Witam,
niestety występowanie nietolerancji laktozy wymaga wykluczenia z diety wszystkich produktów, które zawierają w swoim składzie laktozę. Oznacza to konieczność rezygnacji z produktów mlecznych oraz nieoczywistych źródeł laktozy (tak jak Pani napisała: parówek, słodyczy z dodatkiem laktozy, gotowych sosów, dressingów, płatków zbożowych, gotowych wypieków), a także masła- ono także zawiera laktozę (należy używać masła klarowanego). Właśnie ze względu na te nieoczywiste źródła laktozy w diecie należy dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów! Aby zapewnić odpowiednią ilość wapnia w diecie Pani syna, należy ją wzbogacić w: amarantus, quinoa, sezam, migdały, suszone owoce, ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych- w tym produkty sojowe, żółtko jaja kurzego). Dodatkowo w celach technologicznych mleko należy zastąpić napojami roślinnymi jak: migdałowe, sojowe, owsiane, orzechowe.
Pozdrawiam,
Ewelina Kozłowska

Dzień dobry,

zgadzając się z przedmówczynią -- dopiszę tylko ryby jako ważny produkt w diecie Pani dziecka. Tutaj także: ze względu na skład raczej niemożliwe będzie użycie konserw rybnych czy paluszków rybnych, a włączamy ryby świeże, przyrządzane samodzielnie.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

Witam,

Bardzo cenne uwagi :) Polecam również Pani zrobić przegląd wód mineralnych z wysoką zawartością wapnia. Jeśli potrzebujemy wapnia, szukamy wody, która ma go więcej niż 150 mg/l. Zrobiłam przegląd i osobiście polecam szukać tych: Wody zawierające wapń: Muszyna Minerale, Kryniczanka, Krynica Minerale, Staropolanka 2000, Muszynianka plus, Galicjanka, Kropla Minerałów. Warto pamiętać, że dla lepszego przyswajania stosunek wapnia do magnezu powinien wynosić (2:1)

Życzę zdrówka i wielu inspiracij kulinarnych- wiem że początki łatwe nie będą ale być może odkryjecie nowe smaki w kuchni, Gosia Jezierska
https://www.facebook.com/naukazywienia/

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Tak jak pisały przedmówczynie, powinna Pani możliwie najdokładniej wyeliminować z diety laktozę, również tę zawartą jako dodatek w produktach nienabiałowych. Wapń, przy dobrze zbilansowanej diecie można dostarczyć wraz z makiem, sezamem (najlepiej mielonym), zielonymi warzywami (brokułem czy jarmużem), suchymi nasionami roślin strączkowych, suszonymi owocami (np. figami) czy też wysoko i średniomineralizowanymi wodami. Warto wybierając napoje roślinne sięgać po te wzbogacane wapniem. Dość specyficzną, ale skuteczną formą podaży wapnia jest dodawanie do np. koktajli wyczyszczonej i zmielonej skorupki jaja. Przy gospodarce wapniowej w organizmie duże znaczenie ma także poziom witamin D3 i K2, o czym również warto pamiętać rozważając ewentualną suplementację. Jeżeli pojawią się problemy z wykluczeniem nabiału można uwzględnić w diecie od czasu do czasu produkty nabiałowe, bezlaktozowe, coraz popularniejsze na naszym rynku. Podstawą do utrzymania dobrego poziomu wapnia i innych składników mineralnych w organizmie jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta, dlatego też warto sięgać po różne grupy produktów.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Mleko kokosowe
http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/mleko-kokosowe.html?c=9