Nietolerancja pokarmowa i wybór produktów spożywczych

Witam, Robiłam testy na nietolerancję pokarmową, nietolerancja wyszła na : gluten, pszenicę, drożdże, mleko krowie, jajko, soja. Czy to oznacza, że niewzkazane mi są wszystkie produkty mleczne(serki,jogurty,śmietana,kefir itp) Czy mogę spożywać jakieś mleko, typu waniliowe, kokosowe? z góry dziękuję za odpowiedź

Droga Pani!

Tak, w przypadku występowania nietolerancji na mleko krowie należy wykluczyć z diety cały nabiał: sery, jogurty, smietany, kefiry, maślanki, masło, margaryny zawierające dodatki masła lub maślanki itp. Zachęcam również, aby unikać produktów mlecznych pochodzenia koziego czy owczego i innych, bowiem białka mleka krowiego, na które występuje nietolerancja mają bardzo podobną budowę do tych pochodzących od innych zwierząt i mogą być odczytywane przez organizm jako jednakowe i wywoływać takie same objawy. Może Pani stosować różnego rodzaju mleka roślinne, zarówno własnej produkcji, jak i kupne.

Gdyby miała Pani jeszcze pytania, to zapraszam do kontaktu!

Pozdrawiam!

kontakt@dietetycznaodnowa.pl
dietetycznaodnowa.pl

Dokładnie tak, wstępnie powinna Pani wyeliminować wszystkie produkty na bazie składników, na które ma Pani nietolerancję. Wiąże się to z wykluczeniem wszystkich produktów mlecznych (masła, sera, serków, jogurtów, śmietany, maślanki, kefiru). Taki rodzaj diety eliminacyjnej zalecamy stosować przez 3-6 miesięcy. Po tym okresie można, zaczynając od niewielkich ilości, wprowadzać poszczególne produkty i obserwować reakcje organizmu. Mleka roślinne (byle nie sojowe) może Pani śmiało włączyć do codziennego jadłospisu.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444

Witam serdecznie
Wspomina pani o nietolerancji na najczęściej stosowane produkty w codziennym jadłospisie. Ja bym zapytała jak duża wyszła nietolerancja?. Czy test wykonywała pani sama?. Przy takiej nietolerancji widzimy że należny oprócz tego, że wyeliminować wszystkie nietolerowane produkty to dodatkowo musimy uszczelnić jelita. Z diety wyrzucamy cały nabiał, jajka, soję no i większość zbóż które zawierają gluten oraz pszenicę. Proponowała bym konsultacje z dietetykiem w celu znalezienia odpowiednich zamienników. Proszę pamiętać że dieta każdego z nas powinna być odpowiednio zbilansowana pod względem składników odżywczych. A eliminacja produktów wiążę się z możliwością wystąpienia niedoborów np. witamin czy soli mineralnych itp. Pozdrawiam

Szanowna Pani,
Niestety w tym przypadku konieczna jest eliminacja wszystkich produktów mlecznych, które wytwarza się z mleka krowiego. Natomiast jeśli chodzi o napoje mleczne roślinne - może je Pani stosować.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań