Nietrzymanie moczu u 5-latka
Witam, Dziecko(5lat) moczy się w dzień i w nocy. Mocz 70-80ml i mniejsze Otrzymuje Ditropan i była przez krótki okres dodatkowo Apo Doxar.CUM-refluksu nie uwidoczniono. Urodynamika zaleganie ok ponad 30%.Klasyfikacja wypieracza-słaby.Mikcja biezwiedna USG Pęcherz moczowy dobrze wypełniony ok.164ml. Po mikcji zalega ok 46ml Co jest powodem moczenia i zalegania?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki
Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.
Dr n. med. Marek KrakĂłs
Witam!
Informacje są trochę chaotyczne. Urodynamika wykonana u dziecka w tym wieku może nie być w pełni obiektywna. Chłopiec zapewne niezbyt dobrze zniósł to badanie i niechętnie współpracował. Popuszczanie moczu w dzień u dzieci w tym wieku najczęściej związane jest z powstrzmywaniem się od mikcji i chodzeniem do toalety "na ostatnią chwilę". Rozwiązaniem tego problemu może być nauczenie dziecka regularnych mikcji co 2-3 godziny. Choć często bywa to trudne gdyż wizyta w toalecie zajmuje młodemu człowiekowi zbyt dużo czasu ponieważ odciąga go to od zabawy. Innym problemem jest sytuacja gdy dziecko bezwiednie opróżniają całą zawartość pęcherza mocząc obficie bieliznę. Może być to spowodowane tzw dysynergią zwieraczowo-wypieraczową. Jednak trudno jest to wykazać w standardowej urodynamice. Można wykonać pomiar EMG zwieracza podczas przepływu cewkowego. Zwykle skutecznym leczeniem tego problemu jest zastosowanie alfa blokerów, które już u Pani dziecka były stosowane. A najlepszym rozwiązanie jest zastosowanie uroterapii podczas, której dziecko uczy się prawidłowych nawyków oddawania moczu. Do leczenia moczenia nocnego można przystąpić po nauczeniu dziecka prawidłowego oddawania moczu w dzień.