Nieumiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi

Witam. Mam 18 lat i ogromny problem który uniemożliwia mi coraz częściej funkcjonowanie w normalnym życiu.Mianowicie nie potrafię nawiązać kontaktu z innym człowiekiem. Nie chodzi tu nie wiadomo o co ale nawet najprostsze życiowe czynności sprawiają mi problem. Nie umiem iść np załatwić jakiejś sprawy iść sama do lekarza bo się wstydzę. Obawiam się sama nie wiem czego. Zaczynam się jąkać dziwne zachowywać i nie wyraźnie mówić. Próbowałam z tym walczyć ale ciągle jest to samo nie wiem co robić.

Witam,
w takiej sytuacji zachęcam do konsultacji psychologicznej, bo z Twojego opisu wynika, że problem przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Wiele osób uważanych za odważne, pewne siebie i wyluzowane, też ma w środku lęki, o których nikt nie wie i również zmagają się z różnymi blokadami.
Zacznij od najprostszych, najłatwiejszych rzeczy. Nie wiem co akurat dla Ciebie będzie tym najłatwiejszym zadaniem - może porozmawianie z kimś z rodziny, zapytanie kogoś o godzinę, a może zaproponowanie pomocy niepełnosprawnemu na ulicy. To już jest indywidualna kwestia.
Takie lęki często biorą się z bardzo wysokich wymagań wobec siebie. Ktoś chce być od razu super-luzakiem, zawsze bystrym i zorientowanym we wszystkim. Taka presja powoduje, że często nawet się nie próbuje.
Stawiaj sobie na początku łatwe dla Ciebie zadania i ciesz się każdym drobnym sukcesem, nawet jeżeli z czegoś jesteś niezadowolona. Stopniowo możesz się wypuszczać na głębsze wody. Pamiętaj, żeby nie wymagać od siebie od razu nie wiadomo czego. Chwal się za każde zdanie, które powiesz w towarzystwie, nawet jeśli wg Ciebie ktoś inny powiedział coś ciekawszego.:-)
Jeżeli ten sposób nie będzie dla Ciebie skuteczny, udaj się do profesjonalnego terapeuty lub poszukaj grupy terapeutycznej dla osób z fobią społeczną.