Skurcz w łydce

Witam. Chciałbym zapytać o poradę. Moja dziewczyna od jakiegoś czasu narzeka na skurcz w łydce. Nie uderzyła się, łydka wygląda wręcz normalnie. Ból opisuje jako nieustający skurcz w łydce. Co to może być? Czy to może być zapalenie mięśnia ? Jak temu zaradzić? Próbowałem czytać informacje w internecie na temat skurczu w łydce, ale wszyscy piszą o krótkotrwałym, silnym skurczu, który po chwili przechodzi. A tak jak pisałem, u mojej dziewczyny skurcz w łydce jest niemal ciągły, przez cały czas odczuwa ból. Czy to możliwe, że gdzieś się lekko uderzyła i nawet tego nie pamięta, ale to spowodowało tak silny i długotrwały skurcz w łydce? Czy przyczyna leży gdzieś indziej? Czy skurcz w łydce może być objawem jakieś poważniejszej choroby, na przykład zmian zwyrodnieniowych czy innych problemów? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam.
Utrzymujący się ból łydki jest objawem niepokojącym. Czy ból nasila się podczas chodzenia lub przy ucisku? Czy obwód kończyny jest powiększony? W pierwszej kolejności należy wykluczyć zakrzepicę żył głębokich kończyn dolnych.
Ryzyko jej wystąpienia zwiększa m.in. przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, otyłość czy długotrwałe unieruchomienie. Jeśli dolegliwości nie ustępują, proszę nie zwlekać i udać się do lekarza, który zbada pacjentkę, zleci oznaczenie D-dimerów lub USG. Jeśli wyniki będą ujemne pozwoli to na poszukiwanie innych przyczyn dolegliwości. Pozdrawiam