Nieustanne bóle po operacji wycięcia raka prostaty. Co zrobić, by temu zaradzić?

Mój ojciec ma 55 lat, około 2 lat temu przeszedł operację usunięcia raka prostaty. Po tej operacji zaczęły pokazywać się bakterie w moczu. Były przepisywane antybiotyki, ale ból stawał się ciągle coraz silniejszy. Po skączeniu jednego antybiotyku, dostaje następne tylko inne. I tak przez prawie 2 lata ból, za każdym inny antybiotyk, staje się coraz większy. Objawy to ból przy oddawaniu moczu i ogólny promieniujący ból w miejscu, gdzie miał operację. Lekarz mówił, że to tak jest, bo to się zalecza latami, ale nie widać żadnych pozytywnych efektów, a wręcz negatywne. Dużym problemem jest też to, że nie trzyma moczu, lekarz mówił, że to się na pewno zaleczy od pół do roku, ale to nie nastąpiło. Boję się też, że nieustanne przyjmowanie antybiotyków może bardzo niekorzystnie wpłynąć na organizm (wątroba). Przepraszam za moją nieprecyzyjną wypowiedź. Prosz o pomoc, o podpowiedzenie jakiegoś leczenia lub wyjaśnienie, dlaczego i przez co tak się dzieje.
ponad rok temu

Lek. Marcin Buczek

Szanown Pani,

zakażenia układu moczowego u mężczyzn są bardzo rzadkie (w stosunku do kobiet). Wynika to bezpośrednio z budowy układu moczowego. Pani ojciec, w wyniku operacji, jest i będzie zagrożony częstszym zakażaniem się dróg moczowych, a jego leczenie jest trudniejsze niż w przypadku innych chorych. Dobrze byłoby oprócz antybiotykoterapii należycie dbać o higienę i wprowadzić profilaktykę przyszych zakażeń dróg moczowych. Poza tym nie bardzo można coś zrobić...