Niewidoczny pęcherzyk żółciowy

Witam, Panie doktorze podczas badania usg jamy brzusznej dowiedziałam się że mam *pęcherzyk żółciowy niewidoczny, w jego lokalizacji widoczny szeroki cień akustyczny, najpewniej pęcherzyk żółciowy obkurczony na złogach* . nie mam żadnych dolegliwości , jednak zaproponowano mi usunięcie tego woreczka aźeby w przyszłości nic złego się nie wydarzyło. Bardzo proszę o poradę czy to konieczne Z góry dziękuję za poradę

Witam! Bezobjawowa kamica żółciowa nie jest wskazaniem do profilaktycznego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jednak w związku z istnieniem dość dużych złogów, Pani pęcherzyk nie spełnia swojej funkcji prawidłowo a prawdopodobieństwo że w przyszłości dojdzie do ostrego zapalenia pęcherzyka jest stosunkowo duże. Operacja w trybie nagłym, tj. wtedy gdy dojdzie już do rozwoju zapalenie pęcherzyka żółciowego jest obarczona dużo większym ryzykiem powikłań, niż ta planowa, myślę więc że w związku z tym zaproponowano Pani profilaktyczne usunięcie pęcherzyka. Nie jest to jednak postępowanie rutynowe, a decyzja odnośnie poddania się operacji należy do Pani.